JABLONEC x SPARTA

4. KOLO, STADION STŘELNICE

Nový trávník na Střelnici vyzkouší jako první mistrovská Sparta!

Po třech venkovních výjezdech se Jablonečtí v sobotu konečně představí na domácím stadionu. Nově zrekonstruovaný trávník vyzkouší jako první úřadující mistr AC Sparta Praha.

Na Letné se v loňské sezoně po dlouhých devíti letech dočkali vytouženého ligového titulu. Do nové sezony Pražané vstoupili s nejvyššími možnými cíli. Chtějí obhájit ligový titul, vyhrát domácí pohár a pokusit se z kvalifikace postoupit do skupiny Ligy mistrů. „Když se chceme posouvat, budeme muset letos myslet na ještě vyšší mety. Myslíme i na double, na jaře jsme k němu měli blízko. Naším přáním i cílem je zahrát si Ligu mistrů,“ říká místopředseda představenstva Sparty František Čupr. V kvalifikaci do hlavní fáze milionářské soutěže bude muset tým trenéra Briana Priskeho zdolat dva soupeře. První překážkou je dánský mistr z Kodaně. V hlavním městě Dánska, kde Jablonec před osmi lety vybojoval postup v předkole Evropské ligy, Pražané toto úterý remizovali bez branek a o postupujícím rozhodne odveta následující úterý v Praze.

Krom remízy v Dánsku je však tým trenéra Priskeho zatím stoprocentní. Ve FORTUNA:LIZE doma porazil Olomouc (2:0) a Pardubice (5:2) a z venku si přivezl těsnou výhru ze Zlína (1:0).

Spartě se před startem ročníku povedlo udržet většinu úspěšného kádru z loňské sezony. Ze základní sestavy odešel pouze útočník Čvančara, který oblékl dres bundesligového Mönchengladbachu. Jako možnou náhradu si rudí vyhlédli v Liberci Nigerije Olatunjiho. Letenští dále přivedli záložníky Ševčíka a Srba Birmančeviče, obránce Gomeze a exjabloneckého brankáře Surovčíka. „Chtěli jsme tým udržet a dostat do něj ještě více rychlosti,“ vysvětluje jakým způsobem Sparta vybírala posily její sportovní ředitel Tomáš Rosický. Pražané sice v létě přišli o svou brankářskou jedničku Kováře, kterému skončilo hostování z Manchesteru United, brankářský post ale stačili posílit gólmanem holandského Alkmaaru Vindahlem.

Jablonec na domácím pažitu na Střelnici se Spartou neprohrál od podzimu 2018, třikrát s ní remizoval a jednou vyhrál. Celková bilance vzájemných ligových zápasů ale vyznívá jasně ve prospěch pražského klubu, ten zvítězil ve 37 zápasech, 12 duelů skončilo dělbou bodů a 11 soubojů vyhrál Jablonec.

V sobotu se na Střelnici odehraje 61. vzájemné ligové klání. Kdo v něm bude úspěšnější?

První ligové kolo v Mladé Boleslavi nám nevyšlo

Miloš Kratochvíl v utkání proti Mladé Boleslavi. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Souboj dvou týmů, které v letní pauze značně obměnily kádry, vyzněl v 1. kole FORTUNA:LIGY ve prospěch Mladé Boleslavi. Ta rozhodla o své výhře 3:1 především dvěma góly z úvodu obou poločasů.

Mladoboleslavský kouč Marek Kulič si odbyl právě tímto zápasem 1. kola nového ročníku premiéru na ligové lavičce jako hlavní kouč. Jablonečtí začali v městě automobilů slušně, do zakončení se dral Slávik, ale před šestnáctkou soupeře nepropálil hradbu těl. Jenže v 6. minutě náš stoper Hurtado odhlavičkoval vysoký balon, poté padl k zemi a přestal hrát, následně zůstala odkrytá naše levé strana hřiště, kde dostal spoustu prostoru Jawo, ten našel na zadní tyči volného Kušeje, pro kterého nebyl problém zblízka otevřít brankový účet zápasu – 1:0!

Autor vedoucí domácí branky měl chvíli poté další příležitost v podobném prostoru, tentokrát ale předvedl dobrý obranný zákrok Slávik. Ve 14. minutě měli Středočeši další velkou šanci, po kombinační akci našel Yusuf na penaltovém puntíku Marečka, jeho zakončení naštěstí vyrazil skvělý Hanuš!

Ve 35. minutě zahrozili znovu Mladoboleslavští, vysoký Jowo hlavou sklep centrovaný míč ve vápně ke kopačkám Kušeje, ten pálil prudce a vysoko nad naši branku. Jablonec byl vedoucí brankou domácích zjevně zaskočen, daleko k úspěchu měla do poločasu slabá hlavička Součka a zákrok na Kratochvíla ve vápně neposoudil sudí Orel jako penaltový.

O půli sáhl kouč Látal k jedné změně, Součka nahradil Alegue. Jenže než se Jablonec stačil rozkoukat, prohrával o dvě branky. Odražený balon po boleslavském rohu napálil neuvěřitelně z dobrých třiatřiceti metrů do naší šibenice Kostka a Hanuš plachtil vzduchem marně – 2:0. Tato branka bude určitě konkurovat na jeden z nejhezčích gólů sezony.

V 57. minutě musel brankář Hanuš znovu lovit míč ze své sítě. Při brejku zůstal nehlídaný Jawo tak dlouho, až si toho všiml Kušej a poslal mu dobrý pas, Jawo se poté do balonu krásně opřel z voleje a umístil ho přesně k tyči jablonecké branky na 3:0.

Zlepšení nepřineslo ani další střádání a vypuštění na hřiště Filipa Součka a Patrika Schöna. Zakončovali totiž opět domácí, tvrdou střelu Suchomela zastavilo až břevno za zády našeho brankáře! Když už se náš tým dostal na dostřel, hráči málo stříleli nebo o balon přišli početnými přihrávkami. Domácí vědomi si tříbrankového náskoku hráli jednoduše a na brejky. Na hřišti exceloval především domácí Kušej, který několikrát sklidil potlesk tribun.

Jablonec se branky dočkal až čtvrt hodiny před koncem zápasu, Drchal pronikl do šestnáctky soupeře, kde Kratochvíl při otočce neudržel balon, odražený míč však křížnou střelou i s přispěním tyče dostal do sítě střídající Alegue – 3:1.

Chvíli před koncem mohl snížit na rozdíl branky po standardní situaci Tekijaški, ale tváří v tvář brankáři Trmalovi neuspěl. Náš tým tak nesplnil v úvodním kole nového ročníku předsezonní očekávání a podlehl v městě automobilů 1:3.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:1 (1:0)

Branky: 8. Kušej, 47. Kostka, 57. Jawo - 75. Alégué.
Rozhodčí: Orel - Vlček, Pečenka - Machálek (video).
ŽK: Pulkrab - Slávik.
Diváci: 3431.

Mladá Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel - Matějovský (70. Kubista), Sakala - Jawo, Mareček (70. Ladra), Kušej (81. Mašek) - Hilál (58. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Jablonec: Hanuš - Slávik (78. Nykrín), Tekijaški, Hurtado, D. Souček (46. Alégué) - Pleštil (62. Schön), Kratochvíl, Považanec (84. Martinec), Čanturišvili - Drchal, Chramosta (62. F. Souček). Trenér: Látal.

Alexis Alegue se stal proti Mladé Boleslavi prvním střelcem Jablonce v novém soutěžním ročníku. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Vakho v akci proti Mladé Boleslavi. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Item 1 of 4

Bezbranková remíza v Pardubicích

Dominik Pleštil v utkání proti Pardubicím. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

V druhém kole Jablonec nepřetavil 66 minut dlouhou přesilovku na hřišti Pardubic. V největší šanci orazítkoval tyč střídající Chramosta, i proto skončilo utkání nepopulární bezbrankovou remízou.

Tři změny oproti úvodnímu zápasu v Boleslavi udělal kouč Látal pro zápas v Pardubicích. Do základu se dostali Polidar, Filip Souček a Alegue, na úkor Daniela Součka, Pleštila a Chramosty.

Chvíli před začátkem zápasu se nad stadionem Pardubic zatáhlo a déšť ovlivňoval i samotný úvod duelu. V 7. minutě si rozhodčí Všetečka vymyslel před naším pokutovým území standardní situaci, po které exjablonecký obránce Surzyn vyslal první střelecký pokus zápasu na Hanuše.

Jablonec zahrozil nebezpečným výpadem, po kterém řešil ožehavou situaci vyběhnutý brankář Kinský. Na domácí branku neprošla ani střela Kratochvíla, který si naváděl míč na střed vápna.

Nebezpečnější ale byli Východočeši. Ve 12. minutě bylo hodně vzruchu v jabloneckém vápně, po Patrákově přiťuknutí pálil na Hanuše Krobot, jablonecký brankář stačil vyrazit a míč následně do bezpečí odehrál čistě Hurtado. Pak měl Jablonec štěstí, když Hanuš jen vyboxoval centrovaný míč před sebe, ale hned dvojí zakončení Pardubic naši obránci stačili zablokovat.

Po dvaceti minutách hry vyslal Hurtado dlouhým balonem do samostatného úniku Vakhka, toho fauloval mimo vápno vyběhnutý brankář Kinský. Rozhodčí nejdříve udělil domácímu brankáři jen žlutou kartu, po intervenci VAR však své rozhodnutí změnil a Kinského vyloučil! Pardubice tak musely vystřídat, obětovaly Pikula, aby mohl mezi tyče brankář Budínský.

Jablonec si proti oslabenému soupeři nedokázal vytvořit potřebný tlak, naopak srdnatě bojující domácí se dostávali do brejkových situací, jednu z nich táhl kapitán Hlavatý, jeho pokus na přední tyč ale Hanuš lapil. V šestiminutovém nastavení prvního poločasu zahrozil z dálky pěknou střelou stoper Tekijaški, jeho projektil však skončil těsně vedle šibenice. Těsně před odchodem do kabin přetlačil útočník Drchal v souboji posledního Halinského, běžel sám na brankáře Budinského, ale ten ho v samostatném nájezdu vychytal!

V začátku druhé půle byl za tvrdý skluz na Patráka potrestán naštěstí jen žlutou kartou jablonecký Polidar a mohl být rád za kartu této barvy. Protože byl Jablonec dál v koncovce prakticky neškodný, poslal trenér Látal do hry hned tři čerstvé ofenzivní hráče – Jovoviće, Pleštila a Chramostu. Jen o dvě minuty později právě střídající hráči připravili první tutovku, Jovović uvolnil kolmicí Chramostu, ten ale zblízka pálil jen do tyče pardubické branky! Jenže na další šance se náš tým hodně nadřel, nepřesně leč tvrdě zakončoval Považanec, slabě zase Chramosta. Dvanáct minut před koncem mohl rozhodnout Jovović, toho skvěle vysunul Polidar, černohorský reprezentant měl balon dobře proti noze, jenže v dobré pozici vysoko přestřelil!

Po rohovém kopu na zadní tyč nasměroval svou hlavičku nad břevno útočník Drchal. Nedobré rozpoložené našich hráčů v zakončení předvedli v samém závěru Jovović a Pleštil, oba ač měli dostatek času a prostoru na zakončení pálili nad tribunu za brankou a míče tak sběrači hledali až na přilehlé umělé trávě.

Více šanci už sobotní odpolední zápas v CFIG aréně nenabídl a tak se týmy rozešly remízou 0:0.

FK Pardubice - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Všetečka - Caletka, Leška - Berka (video).
ŽK: Hlavatý - F. Souček, Čanturišvili, Polidar.
ČK: 24. Kinský (Pardubice).
Diváci: 3012.

Pardubice: Kinský - Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (67. Kurka) - Icha - Patrák (77. Sychra), Hlavatý, Darmovzal (67. Vacek), Pikul (26. Budinský) - Krobot (67. Černý). Trenér: Kováč.

Jablonec: Hanuš - Slávik (75. D. Souček), Tekijaški, Hurtado, Polidar - F. Souček (61. Chramosta), Považanec - Čanturišvili (61. Pleštil), Kratochvíl, Alégué (61. Jovovič) - Drchal. Trenér: Látal.

Utkání mezi Pardubicemi a Jabloncem branku nenabídlo. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Haiderson Hurtado v akci proti Pardubicím. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Item 1 of 4

Herní převaha v Teplicích přinesla jen bod

Nemanja Tekijaški v akci v utkání proti Teplicím. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Jablonečtí fotbalisté hýřili na pažitu dosud stoprocentních Teplic aktivitou, jenže gólově se prosadit nedokázali. Souboj severočeských týmů tak skončil ve 3. kole FORTUNA:LIGY bezbrankovou remízou.

Trenér Látal vyslal na Stínadlech sestavu s několika změnami, na úkor Považance hrál ve středu zálohy Filip Souček, do obrany naskočil místo Slávika Martinec, od začátku dostal prostor poprvé po zranění i Jovović.

Celých jedenáct minut se čekalo na první zakončení a vypracovali si ho domácí, kolmici za naší obranu dostal Gning, pozorného Hanuše ale střelou do protipohybu nepřekonal. Teprve poté začal být nebezpečnější i Jablonec, po standardních situacích mu ale scházel k zakončení dvakrát půlkrok. Do jednoho z odražených míčů se z uctivé vzdálenosti opřel Filip Souček, jenže míč mířící na bránu tečoval mimo Drchal. Na opačné straně hřiště pálil Radosta těsně vedle i s jemnou tečí skluzujícího Chramosty. Náš kapitán Chramosta poté protáhl Grigara tvrdou střelou z hranice šestnáctky. Po půlhodině hry Drchal sklepl balon za domácí obranu pro Jovoviće, toho ale zezadu fauloval před vápnem Hora. Brankář Grigar mohl být ale v klidu, Polidar nezahrál trestný kop zrovna ideálně a lehkou střelu u tyče lapil. Pět minut před poločasovou pauzou Chramosta stačil ve středu hřiště ve skluzu procpat míč do útoku na číhajícího Pleštila, toho výborným obranným zákrokem odzbrojil v šanci Chaloupek. Jablonec byl v závěru půle nebezpečnější, jenže Chramostův pokus byl ztečovaný na roh a Polidar z dobré pozice pálil pánubohu do oken.

Jablonec začal aktivně i druhý poločas. Po změně stran nasprintoval do teplického vápna Pleštil, zpětnou přihrávkou vyzval k zakončení Kratochvíla, toho ale ve šprajdu atakovala hned dvojice domácích, píšťalka hlavního arbitra však zůstala němá. Prakticky vzápětí táhl Jablonec zajímavé přečíslení, Jovović uvolnil za obranu Chramostu, jablonecký útočník ale na Grigara nevyzrál! Vzápětí předvedl famózní brankářský zákrok i jablonecký brankář Hanuš, který dobře vyběhl a stihl vyrazit zakončení Trubače! V 56. minutě měl Jablonec další obrovskou šanci na úvodní branku, Polidar našel skvělým centrem ve vápně zcela volného Drchala, jenže ten své střelecké kvality nepotvrdil. V 63. minutě už se Jablonečtí radovali, po standardní situaci hlavičkoval Hurtado do ofsajdu na Drchala, takže gól dorážejícího Kratochvíla nemohl platit.

V 65. minutě zakončoval z otočky ve vápně soupeře Drchal, ale trefil jen Chaloupka. Teplický stadion bouřil když od naší brankové čáry našel Jásir Gninga, ten ale z okolí penaltového puntíku pálil naštěstí mimo Hanušovy tyče! Střídající Alegue se čtvrt hodiny před koncem pěkně uvolnil na pravé straně, míč předložil jak na zlatém podnose Chramostovi, ten z první ale přestřelil teplickou branku. Alegue byl vzápětí znovu v šanci, jenže pálil do stejných míst nad branku jako Chramosta.

Čtyři minuty před koncem otupil závěrečný jablonecký tlak souboj našeho brankáře Hanuše s Gningem, po kterém museli být oba hráči déle ošetřováni. Duel tak nakonec skončil bezbrankovou remízou.

FK Teplice - FK Jablonec 0:0

Rozhodčí: Machálek - Kotalík, Antoníček - Kocourek (video).
ŽK: Hora, Trubač - F. Souček, Hurtado.
Diváci: 5258.

Teplice: Grigar - Mareček, Chaloupek, Hora (57. Krsmanovič) - Radosta, Jukl, Dramé, Urbanec - Trubač (81. Bílek) - Gning (89. Vachoušek), Fila (57. Jásir). Trenér: Frťala.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado, Polidar - Pleštil (65. Alégué), F. Souček, Kratochvíl (65. Považanec), Jovovič (71. Čanturišvili) - Chramosta, Drchal (90.+3 Schön). Trenér: Látal.

Utkání mezi Teplicemi a Jabloncem branku nenabídlo. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

V Teplicích jsme měli tradičně hlasitou podporu našich fans.. Foto: FK Jablonec/Michal Vele

Velkou šanci proti Teplicím měl Václav Drchal, ale gól bohužel nevsítil. Foto: FK Jablonec/Michal Vele