JABLONEC x SLOVÁCKO

10. KOLO, STADION STŘELNICE

Anglický týden zakončíme proti Slovácku

Slovácko se předešlé dva roky premiérově konfrontovalo v Evropě a loni si dokonce zahrálo skupinovou fázi Konferenční ligy. Loňské páté místo ve FORTUNA:LIZE však už na evropské poháry nestačilo, na Slovácku ale nesmutní. „Pauzu od pohárů jsme potřebovali, nedokážu si představit, že bychom je hráli třetí rok za sebou. Potřebujeme si od toho odpočinou a načerpat nové síly,“ říká kouč Svědík. Ambice však jeho tým neztrácí, letos by rád skončil v první pětce.

Letním přáním trenéra bylo okysličení kabiny. Hostování Trávníka se změnilo v trvalý přestup. Domů se vrátil brankář Heča, který na postu jedničky nahradil Nguyena. Návrat do stejných míst hlásil útočník Cicilia. Úplně novou tváří se pak stal záložník Matěj Valenta, hostující ze Slavie.

Slovácko ligu rozjelo vysokou výhrou nad Budějovicemi, pak ale dvakrát nedokázalo vyhrát v domácím prostředí s Olomoucí (0:2) a Mladou Boleslaví (2:2). Ve zbytku zápasů se týmu dařilo naplno bodovat. Výjimkou byl jen pětigólový příděl na půdě Sparta a nečekané domácí vyřazení tuto středu v MOL Cupu od druholigové Dukly (3:4). Trenér Svědík se nevymlouval na fakt, že nechal odpočívat například kapitána Kadlece. „Přiznávám, že hlavně v druhém poločase jsem se na lavičce styděl. Ale podíl na vyřazení máme všichni. Naše hra byla velmi špatná. Z utkání s Duklou se musíme poučit. V Jablonci musíme být mnohem usilovnější a důraznější v osobních soubojích,“ má jasno kouč aktuálně pátého týmu ligové tabulky.

I Jablonec měl v poháru problémy, na rozdíl od našeho sobotního soupeře však postoupit zvládl, když na půdě třetiligových Domažlic zvládl pokutové kopy. Trenér Látal čeká, že do hry už bude moci vybírat z většího množství zdravých hráčů. „Hurtado si odpykal trest za vyloučení v Hradci v poháru. Doufám, že se nám na Slovácko uzdraví někteří hráči a pomůžou nám,“ konstatoval jablonecký kouč.

Oba sobotní soupeři v sobotu na Střelnici odehrají 43. ligový souboj. Bilance hovoří mírně ve prospěch Severočechů, kteří zvítězili 17x, 16x se týmy rozešly remízou a 9x vyhrálo Slovácko. Nejčastějším výsledem těchto soubojů je pak remíza 1:1, kterou skončilo hned 12 klání. V loňské sezoně jsme se Slováckem neprohráli, na hřišti soupeře vyhráli 2:0 a doma remizovali 1:1.

Podještědské derby nemělo vítěze

Ani na osmý pokus se Jablonečtí vítězství nedočkali. V 61. derby Slovan brzy vedl na Střelnici díky gólu Tupty z penalty, za Jablonec srovnával v druhé půli stoper Tekijaški na konečných 1:1.

Takřka letní počasí provázelo na Střelnici prestižní rivalský souboj. Jablonec čekající na první výhru v sezony vyrukoval proti svému soupeři s dvěma útočníky Chrmostou a Drchalem.

Hned v úvodní minutě se však zapotil jablonecký brankář Hanuš, když dokázal vytěsnit mimo své tyče křížnou střelu Doumbii. Od třetí minuty se dlouho nehrálo, když sudí Berka zkoumal u videa zákrok, kterým Tchanturishvili zahrál rukou po centru Preislera a po dlouhém zkoumání byl nařízen pokutový kop. Tupta se z nařízené penalty nemýlil a vystřelil Slovanu na Střelnici rychlé vedení – 0:1.

Liberec byl poté při chuti, štiplavý pokus Preislera vytáhl Hanuš konečky prstů na roh. Na opačné straně si to podél brankové čáry namířil drze Černák, těsně před pokutovým územím byl faulován Chalušem, proč ale liberecký hráč neviděl z rukou rozhodčího Berky za tento faul i druhou žlutou kartu v utkání ví asi jen samotný sudí.

Jablonec musel navíc střídat zraněného Černáka, kterého nahradil Jovović. Právě střídající Černohorec zanedlouho vtipně uvolnil Tchanturishviliho, ale Drchal jeho pobídku ve vyrovnání nezužitkoval. Ve zbytku poločasu si mohli diváci užívat ostrého letního sluníčka, protože žádný z týmů už na krásné připraveném trávníku nic nebezpečného nepředvedl. Emoce vzbudila až šestá minuta nastavení první půle, v které se marně Jablonečtí dožadovali penalty po domnělé ruce jednoho z hráčů Slovanu.

V začátku druhé vyzkoušel pozornost libereckého gólmana Vliegena z úhlu Jovović. V 53. minutě však už Střelnice jásala, po rohovém kopu Polidara byl přesný stoper Tekijaški a vyrovnal na 1:1!

Jablonec ožil, střídající Krulich nabil Polidarovi a ten prudce levačkou zakončil jen do boční sítě. V 68. minutě vznikla v jabloneckém vápně po trestném kopu Slovanu nepřehledná situace, po které si domácí málem srazili míč do vlastní sítě. Od té doby se hra opět vyrovnala. Jablonec zahrozil padajícím centrem Chramosty na nedosáhl rybičkou Kratochvíl. Liberečtí zahrozili střelou Ghaliho, kterou zpacifikoval u tyče pozorný Hanuš. Náš gólman si v 78. minutě poradil i se nevyzpytatelným skákavým zakončením střídajícího Frýdka. Na opačné straně hřiště diváky potěšil technickým obstřelem Krulich, ale Vliegen vytáhl parádní robinzonádu a míč stačil vytěsnit mimo!

3650 diváků tak nakonec sledovalo v 61. derby konečnou remízu 1:1.

FK Jablonec – FC Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 53. Tekijaški – 8. z pen. Tupta.
Rozhodčí: Berka – Pečenka, Vyhnanovský – Kocourek (video).
ŽK: Tekijaški, Jovovič – Chaluš, Červ, Žambůrek, Hudák.
Diváci: 3 650.

Jablonec: Hanuš – Čanturišvili, Tekijaški, Hurtado, Polidar – Hübschman (63. Houska), F. Souček (82. Alégué) – Černák (27. Jovovič), Kratochvíl, Chramosta – Drchal (46. Krulich). Trenér: Látal.

Liberec: Vliegen – Fukala, Chaluš, Mikula – Ghali, Červ, Žambůrek, Preisler (72. Hudák) – Doumbia (88. Rabušic) – Kulenovič (72. Okoh), Tupta (59. Frýdek). Trenér: Kozel.

Item 1 of 4

V Hradci Králové jsme prohráli 1:0

Čekání na první ligovou výhru se prodlužuje i po návštěvě nového hradeckého stadionu. O naší porážce na východě Čech rozhodl gól Horáka z první půle. Jablonec dohrával v deseti bez vyloučeného Hurtada, v závěru si i v oslabení vypracoval dvě tutovky, ale bez gólového úspěchu.

Na novém hradeckém stadionu udělal kouč Látal hned několik změn v sestavě. K dispozici nebyli ze zdravotních důvodů odchovanci Pleštil a Černák. Příležitost v zahajovací jedenáctce tak dostali Daniel Souček či Alegue.

V samém úvodu si jablonecký brankář Hanuš poradil s hlavičkou Leibla. V 17. minutě však domácí udeřili, Pilař našel parádním centrem z kraje hřiště v jabloneckém vápně zcela osamoceného Horáka, který volejem o tyč poslal Hradec do vedení 1:0!

Jovović pak nepřesnou přihrávkou ve středu hřiště založil nechtěně rychlý brejk domácích, až k brankové čáře zatáhl míč Krejčí, balon předložil jak na podnose k penaltovému puntíku Dancákovi, který však neuvěřitelně promáchl! Před půlhodinou hry chyboval jablonecký stoper Tekijaški, do šance se řítil Vašulín, ale jeho zakončení stačil Hanuš vyrazit na roh. Na druhé straně se zajímavým signálem prezentoval Jablonec, Kratochvíl totiž pustil po rozehrání míč za sebe, kde z druhé vlny zakončil tvrdě Filip Souček, ale gólman Bajza stačil míč vyrazit! V nastavení první půle Leibl ukopl míč před Polidarem takovým způsobem, že se domácí brankář lekl, aby neinkasoval vlastní gól.

Po pěti minutách hry druhé půle se předvedl povedenou střelou Vašulín, Hanuš byl však u tyče včas a míč vytěsnil na roh. Jablonec se snažil najít si cestičku za vyrovnáním, ale nebyl nebezpečný. To domácí ano, v 64. minutě táhl jejich brejk Pilař, jeho povedená rána ale skončila těsně vedle pravé tyče Hanušovy branky.

Velké věci se děly dvacet minut před koncem, nejdříve dostal za obranu skákavý balon útočník Chramosta, lobem přehodil vybíhajícího Bajzu, míč skákal do opuštěné hradecké branky, odkud ho těsně před brankovou čárou dokázal vykopnout do bezpečí vracející se Čihák! Prakticky z protiútoku zastavil před vápnem Hurtado nedovoleně pronikajícího Vašulína a rozhodčí Machálek udělil našemu stoperovi červenou kartu a poslal ho do sprch!

I v deseti mohl přesto Jablonec vyrovnat stav, v 80. minutě si na rohový kop naběhl skvěle střídající Krulich, jenže svou hlavičku v ideální pozici nasměroval těsně vedle tyče! O dvě minuty později po akci střídajících hráčů, kteří přiťukli míč hlavou k nohám Drchala, jenže ten v další jablonecké tutovce přehodil s brankářem i hradecké břevno a frustrace jabloneckých hráčů byla obrovská.

V 88. minutě mohli domácí přidat druhou branku, po nedůrazu v jablonecké obraně nastřelil naší tyč střídající Kučera. V nastaveném čase se prokličkoval do domácí šestnáctky Polidar, ale tečovaná rána mu byla sražena na roh.

Přesto se nakonec 7762 diváků v nové aréně mohlo radovat z tříbodového zisku po výhře 1:0 a úspěšné premiéry nového kouče Kotala.

FC Hradec Králové - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 17. Horák.
Rozhodčí: Machálek - Hájek, Lakomý - Adámková (video).
ŽK: Leibl, Harazim, Dancák - F. Souček, Polidar, Kratochvíl, Jovovič.
ČK: 72. Hurtado (Jablonec).
Diváci: 7762.

Hradec: Bajza - Klíma, Čihák, Leibl (90.+1 Ševčík), Horák - Kodeš, Dancák - Harazim, Krejčí (86. Kučera), Pilař (90.+1 Juliš) - Vašulín (81. Hais). Trenér: Kotal.

Jablonec: Hanuš - D. Souček, Tekijaški, Hurtado, Polidar - F. Souček (64. Krulich), Houska (87. Martinec) - Alégué (76. Čanturišvili), Kratochvíl, Jovovič (76. Schön) - Chramosta (76. Drchal). Trenér: Látal.

Item 1 of 4

PENALTOVÉ DRAMA VYZNĚLO LÉPE PRO NÁS

Jablonec postupuje v poháru MOL Cup dál přes třetiligovou Jiskru Domažlice. K postupu se ale tuze protrápil. V normální hrací době i prodloužení skončil zápas remízou 1:1, o našem postupu rozhodly až stoprocentně zahrané pokutové kopy.

Sestava trenéra Látala doznala v pohárovém klání několika změn, od úvodu dal kouč příležitost například Schönovi, Krulichovi či Štěpánkovi. Volno dostali Kratochvíl či Polidar. Soupeř šel do zápasu se zkušeným exligistou Procházkou, na lavičce Horváthova výběru byl připraven i Fillo, na soupisce chyběl zraněný Limberský.

V centru Chodska začal Jablonec tradičně neproměněnými šancemi. Už v 2. minutě po přízemním centru Součka skončil střelecký pokus Schöna na tyčce domažlické branky! Po čtvrthodině hry letěl na domácí svatyni nepříjemný střílený centr, který vykopl brankář Cherepko nohou před sebe, jenže číhající Drchal nedokázal zblízka dostat míč do sítě. Další střelecké pokusy Hübschmana a Drchala nebezpečné nebyly. Po půlhodině hry musel zraněného Daniela Součka střídat Nykrín. Ve 34. minutě však zničehonic udeřila Jiskra, domácí nejdříve trefili tyč a odražený míč dopravil do sítě důrazný kapitán Domažlic Dvořák – 1:0!

Trenér Látal vyslal o poločase do hry další ofenzivní hráče, Alegueho a nejlepšího střelce pohárové soutěže Chramostu. Jablonec hrál do plných proti zformované obraně Jiskry, zároveň ale musel být připraven na brejkové situace Domažlic. V 51. minutě byl náš tým blízko srovnání, míč na penaltě dostal do dobré pozice útočník Krulich, jenže střelou vysoko nad branku dokumentoval aktuální rozpoložení našich fotbalistů.

Domažlice zahrozily hlavičkou Rychnovského, která skončila nad Fendrichovým břevnem. Náš gólman si bez problémů poradil i se štiplavým pokusem Fedaka.

V 66. minutě byl po úderem lokem na Housku vyloučen po druhé žluté kartě domácí Pavlík. Emoce u postranní čáry ještě předtím nekrotil ani domácí trenér Horváth za sprosté výlevy směrem k rozhodčím. Domažlice chytře kouskovaly hru a využívaly každého momentu k prostojům ve hře.

Našim barvám se ale nedařilo ani v početní výhodě. Náprstkova rána byla ztečována na roh. Alegue v šanci si míč nešikovně zamotal mezi nohy. Jovovičův pokus ani Chramostův technický obstřel v brance soupeře neskončily.

V 84. minutě se však už na Jablonec konečně usmálo štěstí, Náprstek se zjevil sám před brankářem, jenže ho v tutovce neprostřelil, míč se k němu však znovu odrazil a na druhý pokus z úhlu už stejný hráč dokázal srovnat na 1:1!

O minutu později si mohli domácí fotbalisté vzít vedení zpátky, ale střelu na bližší tyč zastavila branková konstrukce za Fendrichem! Další šanci si vypracoval Jablonec zásluhou střídajícího Jovoviće, ten si navedl míč na střed branky, jenže ke gólové radosti scházel zhruba metr. Hodně nepřesný byl při střele poté záložník Houska. 873 diváků si tak muselo počkat na postupové rozuzlení zápasu v prodloužení 2 x 15 minut.

První dějství načal povedenou střelou z místa hráč Došlý, balon prosvištěl těsně kolem našeho břevna! Do rány Alegueho skočil obětavě stoper Terši. V druhé části prodloužení pálil po rohovém kopu Domažlic vysoko nad Černý. Mimo šibenici Jiskry se v závěru prodloužení stočila ještě rána Chramosty. Na řadu tak přišly pokutové kopy.

Hned v první sérii zaváhal zkušený domácí Procházka, kterého vychytal Fendrich! Oproti tomu náš střelec Chramosta hned proměnil. Všichni další střelci už byli úspěšní, za Jablonec proměnili Alegue, Houska, Jovović a Drchal. Na domácí straně byli přesní Fillo, Vávra, Došlý a Mužík. Do dalšího kola MOL Cupu tak postupuje po penaltách náš Jablonec!

Jablonecký kouč Radoslav Látal kvitoval po těžkém průběhu alespoň postup v pohárové soutěži. „Máme postup, ale bylo to s velkými problémy. Přijeli jsme sem bez pěti hráčů, trápí nás spousta zranění. Postup se počítá. První poločas jsme trochu podcenili, dostali jsme v něm branku. Domácí poté dobře bránili a stáli v bloku, těžko se nám tam prosazovalo. Rozhodla důležitá branka na 1:1 a naše trpělivost při penaltách. Měli jsme se ale prosadit už v prodloužení. Neprosadit se proti třetiligovému týmu navíc v oslabení, to je prostě problém. Těžko vstřelíme branky,“ konstatoval bezprostředně po postupu kouč Látal.

TJ Jiskra Domažlice – FK Jablonec 1:2 po penaltách (1:0)

Branky: 34. Dvořák – 84. Náprstek

Sestava FK Jablonec: Fendrich – Slávik (46. Chramosta), Štěpánek, Tekijaški, Daniel Souček (29. Nykrín) – Tchanturishvili, Hübschman (71. Náprstek), Houska, Schön (46. Alegue) – Drchal, Krulich (63. Jovović).

Dvě remízy 2:2 ve dvou zápasech

Svěřenci trenéra Vomáčky mají za sebou další dva zápasy v ČFL. Nejprve v 7. kole v Hradci Králové a následně doma v Břízkách proti Liberci. Oba duely skončily shodně remízou 2:2.

FC Hradec Králové B - FK Jablonec B 2:2

Hráči jablonecké rezervy přišli v nastaveném čase v Hradci Králové o vítězství. Přestože odehráli na půdě soupeře dobrý zápas, převládalo po zápase zklamání ze ztráty dvou bodů.

Jablonečtí fotbalisté byli na východě Čech od prvních minut aktivnější. Náš tým dobře kombinoval a obrana hrála pozorně. Na první šanci se však čekalo do 35. minuty, pak Breda vymyslel krásnou přihrávku na Velicha, který nedal brankáři soupeře šanci – 0:1! Těsně před odchodem do šaten se ale domácím povedlo srovnat, Jablonečtí totiž neubránili standardku Hradce Králové a do kabin se tak odcházelo za nerozhodného stavu 1:1.

Obraz hry se neměnil ani po změně stran. Jablonec byl více na balonu a byl nebezpečný. V 66. minutě se dobře hrající Breda uvolnil a krásnou přihrávkou vybídnul k zakončení Gašiho, který i s trochou štěstí skóroval – 1:2!

Jablonec měl další šance, ale odskočit na rozdíl dvou branek se mu nepovedlo. Na domácím brankáři Čábelkovi postupně ztroskotali Gaši, Breda i Ritter. Trest postihl náš tým v třetí minutě nastaveného času. Po zbytečném faulu zahrával Hradec Králové trestný kop, naše obrana si špatně rozebrala soupeře a domácí blízka překonali brankáře Reinera na konečných 2:2 zásluhou Boniše.

V jablonecké kabině tak po zápase panovalo zklamání. Přestože hráči předvedli na východě Čech spoustu dobrých věcí, přišli špatnou koncentrací v samém závěru o dva body.

Branky: 44. Horák, 93. Boniš - 35. Velich, 66. Gaši

Sestava FK Jablonec B: Reiner - Malý, Vošahlík, Karban, Konda (86. Nykrín)- Gaši (89. Svoboda), Ritter, Kubín, Breda – Velich (89. Diviš), Náprstek (59. Kubát).

FK Jablonec B – FC Slovan Liberec B 2:2

Týden po severočeském ligovém derby Jablonec - Liberec skončil remízou také souboj B-týmů. Rezervní týmy se v sobotu v Břízkách rozešly smírně 2:2, když Slovan vyrovnával pět minut před koncem.

Hosté začali v Břízkách nebojácně. Už ve druhé minutě to zkoušel křížnou střelou vedle naší branky hostující Winkler. Naši branku vzápětí netrefil prudkou hlavičkou ani útočník Kok. První jabloneckou šanci vychytal díky skvělému reflexu brankář Musil, když v 7. minutě dokázal zneškodnit hlavičku Rittera! V desáté minutě se hned tři hráči Liberce drželi za hlavu, dva fotbalisté totiž v dobré pozici nedokázali lépe zakončit, načež se do míče opřel Horský, jenže odkrytou jabloneckou branku naštěstí přestřelil.

Z ničeho nic tak udeřil Jablonec. Ve 26. minutě dostal průnikovou přihrávku za obranu rychlý Slávik, kličkou se vyhnul i brankáři Musilovi a z ostrého úhlu ještě stačil míč zasunout do branky – 1:0!

V poslední čtvrt hodině první půle byl Jablonec lepší. Rittrův roh hlavičkoval osamocený Breda, bohužel v záklonu jen nad břevno. Neujalo se ani zakončení Slávika a prudký přízemní míč Vošahlíka, proletěl skrz pokutovým územím aniž by kdokoliv v zelenobílých barvách vystřelil. Těsně před odchodem do kabin však chyboval obránce Malý, soupeř po jeho chybě postupoval ve dvou na jabloneckého obránce a situaci hráči vyřešili ukázkově - do prázdné branky srovnával na 1:1 Horský.

Hned po obrátce mohli hosté dokonce otočit vývoj na svou stranu, ale proti byl brankář Reiner, který dobře vyběhl a zneškodnil liberecký brejk! Ve 49. minutě se znovu měnilo skore, Velich zády k brance nabil záložníkovi Ritterovi, který povedenou střelou od břevna do sítě poslal Jablonec znovu do vedení – 2:1!

V 53. minutě předvedl Breda dobré uvolnění a úprk do vápna, po jeho zpětné přihrávce bohužel Slávik pálil nad. Liberečtí zahrozili centrem Málka, po kterém vystřihl pěkné, ale nepřesné nůžky Horňáček. Na opačné straně hřiště se natlačil před svého strážce útočník Velich, ale z úhlu na gólmana Slovanu nevyzrál. Liberec se s přibývajícím časem tlačil čím dál více k naší brance. Winkler si ale v 80. minutě penaltu na sudím nevymodlil. Přesto se Liberečtí vyrovnání dočkali, pět minut před koncem po rohovém kopu uklidil míč přesně k tyči Lehoczki na konečných 2:2.

Jablonecký kouč Benjamin Vomáčka uznal, že jeho svěřenci tentokrát nehráli podle jeho představ. „Bod je to nakonec zasloužený, Liberec byl v tom zápase asi lepší. Dávali jsme Slovanu dost prostoru, a to především v prvním poločase. Byli jsme daleko od hráčů, takhle se proti kombinačnímu týmu hrát nedá. Mrzí mě, že jsme góly inkasovali po našich chybách, jeden po nedohodnutí dvou hráčů a jeden po standardce. Celkově je to asi zasloužený bod, protože jsme nehráli moc dobře. Na střídání jsme měli kvůli marodce jen tři hráče, takže jsme to nemohli ani nějak extra oživit. Někteří hráči si proto hrábli na dno. Máme bod z derby a jedeme dál. Zkusíme přivést ztracené body zvenku,“ konstatoval kouč jablonecké rezervy, pro kterého šlo i kvůli jeho působení v Liberci o dost prestižní souboj. „Bylo to pro mě specifické asi jako pro každého tady. Doteď jsem byl v opačné roli, teď poprvé v roli jabloneckého trenéra. Chtěl jsem vyhrát, ale s pokorou říkám, že máme bod,“ uzavřel kouč Jablonce.

Příští týden bude jablonecké rezerva usilovat o body na pažitu v Chlumci nad Cidlinou.

Branky: 27. Slávik, 49. Ritter - 45. Horský, 85. Lehoczki.

Sestava FK Jablonec B: Reiner – Malý, Vošahlík, Hušek, Konda – Slávik, Ritter, Kubín, Breda (85. Karban) – Kubát (61. Gaši), Velich.

Děkujeme partnerům za podporu!

SPECIÁLNÍ AKCE K DERBY!

POUZE V DNEŠNÍM MAGAZÍNU JABLONECKÝ GÓL NAJDETE SPECIÁLNÍ SLEVU 25% NA DOMÁCÍ DRESY CAPELLI PRO SEZÓNU 2023/2024 A TRIKO BLACK&GREEN Z NAŠÍ NABÍDKY.

STAČÍ PŘI OBJEDNÁVCE V ESHOPU ZADAT KÓD SHORTHAND25 A SLEVA 25% SE VÁM U VYBRANÝCH PRODUKTŮ AUTOMATICKY ODEČTE.

TAK NAKUPUJTE! AKCE PLATÍ DO ÚTERÝ 19. ZÁŘÍ!