JABLONEC x PLZEŇ

25. KOLO, STADION STŘELNICE

V neděli proti Viktorii Plzeň

Před reprezentační pauzou se jablonecká Střelnice chystá na vskutku zajímavý zápas. V Jablonci se v neděli odpoledne představí aktuálně třetí tým ligové soutěže a čerstvý čtvrtfinalista Konferenční ligy!

Viktoria Plzeň je ve vynikající formě. Naposledy prohrála soutěžní zápas v polovině listopadu se Slováckem, od té doby však drží patnáctizápasovou šňůru bez porážky a to na všech frontách. Ve FORTUNA:LIZE je s velkým odstupem třetí, dál zůstává ve hře také v obou pohárových soutěžích, jak na tuzemské tak na evropské scéně. „Udržet třetí místo, vyhrát pohár a v Konferenční lize přejít alespoň přes jednoho soupeře,“ to byly plány šéfa Viktorie Adolfa Šádka, ten poslední už si po čtvrtku můžou v Plzni odškrtnout.

Nestárnoucímu trenéru Koubkovi plzeňský boss v zimní pauze přivedl do kádru dva bývalé mládežnické reprezentanty, hlásili se mu perspektivní záložníci Lukáš Červ a Matěj Valenta. Naopak do Slavie klub pustil brankáře Staňka, Bucha zamířil do zámoří, Vlkanova je v polském Ruchu a na hostování do Zlína byl puštěn exjablonecký Holík. Útočník Durosinmi nakonec v Plzni zůstal, jenže po operaci kolene pro něj sezona předčasně skončila.

Plzeň o minulém víkendu ve šlágru kola zničila 4:0 první Spartu a boj o titul znovu nabral na dramatičnosti. Viktoriáni však ve čtvrtek přepsali klubovou historii, v odvetě osmifinále Konferenční ligy se taktéž jako v prvním zápase diváci gólu nedočkali a tak o postupujícím rozhodly až pokutové kopy, v kterých zazářil brankář Jedlička a historický postup do čtvrtfinále soutěže se stal pro Plzeň realitou. „Bylo to vítězství vůle a morálky,“ rozplýval se spokojený Koubek po postupu. Viktoriáni musí rychle zregenerovat a připravit se na nedělní šlágr na severu Čech.

Fotbalový Jablonec před repre pauzou a soubojem s Plzní mobilizuje fanoušky. „Věříme v podporu diváků, protože nás čeká velice těžký zápas. Chceme se o to porvat a podpora fanoušků v našich zádech by nám moc pomohla. Chtěl bych fanoušky pozvat, aby přišli na stadion. Přijede kvalitní mužstvo a dá se čekat zajímavý zápas,“ láká do ochozů Střelnice kouč Jablonce Radoslav Látal. „Plzeň hraje těžké zápasy v evropských pohárech, je ostřílená. Přijede k nám velká kvalita. Myslím si, že Plzeň je jeden z týmů s aktuálně nejlepší formou. Mají za sebou důležité zápasy se Spartou a Servette a fyzicky se s tím dokázali vypořádat velmi dobře. Oni mají takový kádr, že se vůbec nedíváme na to, že by měli něco v nohách,“ dodal Látal.

Našemu týmu se na třetí jarní pokus konečně podařilo naplno bodovat na půdě soupeře, když Látalův soubor přivezl minulý víkend cenné tři body ze hřiště čtvrtého Slovácka. „Atmosféra po úspěšném zápase je jiná. Jinak se trénuje, jinak se připravuje na další zápas. V neděli musíme podat takový výkon a takovou hru, aby nám to stačilo na dobrý výsledek,“ přeje si Látal.

Vzájemné zápasy mezi Jabloncem a Plzní bývají poslední dobou plné gólových přestřelek. V posledních třech zápasech vždy padly minimálně tři branky, poslední dvě měření sil vyhrál náš protivník po přestřelkách 3:2. I celková bilance hovoří ve prospěch týmu ze západu Čech, ten ovládl 26 duelů, 12 dalších klání skončilo smírně a 15 zápasů vyhrál náš Jablonec.

Udělejte si čas na neděli a přijďte podpořit jablonecké fotbalisty v utkání 25. kola první ligy!

S Hradcem jsme doma uhráli remízu 1:1

Bod za remízu 1:1 berou jablonečtí fotbalisté v souboji s tabulkovým sousedem z Hradce Králové. Jablonec brzy prohrával, vyrovnal po penaltě Chramosty, jenže při tlaku přišel o vyloučeného stopera Hurtada a utkání skončilo dělbou bodů.

Kvůli kartám chyběli trenéru Látalovi Kratochvíl a Štěpánek, v základu je nahradili Houska a Hollý. Po zranění se už na jablonecké lavičce objevili Daniel Souček a útočník Krulich.

Proti Hradci Králové měl do ideálu hodně daleko rekonstruovaný trávník Střelnice. Hráčům oběma týmů míč na nerovném povrchu hodně skákal a stěžoval jeho kontrolu.

Na Střelnici začali lépe hosté, jenž poprvé vedl nový kouč David Horejš. V úvodu ještě Jablonečtí dokázali zablokovat střelu Pilaře, jenže v 5. minutě Hollý neuhlídal po prvním rohovém kopu Hradce hlavičkujícího Spáčila a Votroci se radovali z brzkého vedení – 0:1.

O sedm minut později promáchl v hradeckém vápně stoper Hurtado, po zmatcích v hostující obraně pak trefil útočník Chramosta zřejmě ruku padajícího Kodeše, ale penaltu hlavní rozhodčí nenařídil. Po zásahu VAR nakonec sudí signalizoval ofsajd.

Další komplikace pro náš tým přišla po čtvrthodině hry, kdy musel ze hřiště zraněný obránce Polidar, kterého narychlo nahradil Daniel Souček.

Srovnáno mohlo být po půlhodině hry, dobrý balon do běhu dostal Tchanturishvili, míč si připravil dobrým prvním dotykem k zakončení, jenže v tutovce ho skvělým zákrokem vychytal brankář Zadražil! Jablonec ale nepolevoval, o minutu později pálil z úhlu Nebyla, hradecký gólman míč vyrazil, Spáčil při dorážce fauloval Hollého a rozhodčí nařídil penaltu pro Jablonec. Po kontrole VAR si míč postavil na penaltový puntík v 35. minutě útočník Chramosta a chladnokrevně srovnal na 1:1!

Na další šanci se na Střelnici čekalo až do 48. minuty, to zacentroval do soupeřovy šestnáctky Nebyla a dobrý míč bohužel ve vápně promáchl Tchanturishvili. Za další dvě minuty prostrčil Nebyla míč kolmo na Chramostu, jenže ten neprostřelil zblízka brankáře Zadražila! Na hostující branku se valil v tu chvíli útok za útokem. Tchanturishvili zkoušel obstřel na zadní tyč, při kterém se vyznamenal gólman Zadražil. Další brejk táhl sám Chramosta, kličkami se zbavil protivníka a pak přihrál Martincovi, který bohužel mířil jen do míst, kde stál připravený brankář Zadražil. Při dalším pokusu zkoušel technický obstřel Tchanturishvili, jenže míč těsně minul vzdálenější šibenici.

Jablonecký tlak ale záhy překazil souboj stopera Hurtada s Kaštánkem, který sudí Petřík posoudil jinak na hřišti a jinak po rozboru s VAR. Následně bohužel viděl jablonecký stoper Hurtado červenou kartu a domácí dohrávali v deseti.

Jablonec se zatáhl a čekalo ho přes dvacet minut dlouhé oslabení. Třináct minut před koncem vytáhl po hlavičce Čiháka po rohovém kopu skvělou robinzonádu brankář Hanuš! Jablonec se pokusil i o protiútok, při jednom z nich dostal míč proti noze střídající Hübschman, jenže vysoko přestřelil.

Pět minut před koncem Jablonec znovu výrazně podržel brankář Hanuš, to na brankové čáře chytil famózně hlavičku Koubka! I proto si Jablonec s tabulkovým sousedem z Hradce Králové nakonec body rozdělil.

FK Jablonec – FC Hradec Králové 1:1 (1:1)

Branky: 35. Chramosta z pen. – 5. Spáčil.
Rozhodčí: Petřík – Machač, Cichra – Starý (video).
ŽK: Černák, Nebyla, Tekijaški, Kanakimana, Krob (asistent trenéra) – Kučera, Kodeš, Horejš (trenér). ČK: 65. Hurtado (Jablonec).
Diváci: 1 832.

Jablonec: Hanuš – Černák, Tekijaški, Hurtado, Polidar (18. D. Souček) – Nebyla, Houska (70. Hübschman) – Hollý (89. Kanakimana), Martinec, Čanturišvili – Chramosta (71. Krulich, 89. Drchal). Trenér: Látal.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Spáčil – Čmelík, Kodeš, Kučera (90.+2 Šašinka), Krejčí – Kaštánek (66. Pudhorocký), Pilař – Vašulín (66. Koubek). Trenér: Horejš.

Item 1 of 4

Ze Slovácka jsme přivezli tři body!

Ve třetím jarním venkovním utkání už to konečně vyšlo za tři body! Jablonec vyválčil vítězství 1:0 na půdě čtvrtého Slovácka díky brance Štěpánka.

Trenéru Látalovi se postupně rozpadá formace, která byla úspěšná v dosavadním jarním tažení. Na Slovácku našim barvám chyběli vykartovaní Hurtado s Černákem. K tomu se rozrostla i marodka, zdravotní problémy nepustily do zápasu další čtveřici hráčů - Polidara, Pleštila, Martince i Housku. Do základu se tak vrátili Štěpánek, oba Součkové, Kratochvíl a do útoku se vedle Chramosty postavil Drchal. To domácí už po vypršení trestu za červenou kartu mohli využít služeb kapitána Daníčka.

První gólovou příležitost si vypracoval Jablonec. Už ve 4. minutě se Vakho uvolnil na levé straně vápna a posléze adresoval míč na hranici malého vápna, kde Hollý mohl otevřít brankový účet zápasu, jenže v tutovce netrefil dobře míč a ten se i s pomocí teče došoural vedle domácí svatyně. Po následném rohovém kopu hlavičkoval na branku kapitán Kratochvíl, ale na brankové čáře nechal vyniknout jen brankáře Heču. Úvodní desetiminutovku zakončil Chramosta zajímavou kolmicí, zabíhající Hollý si ale píchl míč příliš daleko od nohy.

Domácí poprvé zahrozili po čtvrthodině hry, Reinberkův centr trkl hlavou na branku domácí útočník Cicillia, ale gólman Hanuš byl na zemi včas. V další šanci se natlačil Drchal před domácího obránce, ale jejich kontakt vyhodnotil hlavní arbitr Všetečka k naší nelibosti jako dovolený. Vzápětí však rozhodčí na opačné straně odpískal domácím standardní situaci poblíž rohového praporku a odražený míč napálil do naší sítě matador Petržela. Jenže domácí se z branky radovali předčasně, VAR vzápětí branku zrušil pro ofsajd Reinberka.

Další zajímavý moment se odehrál před domácí svatyní, Jablonec předvedl dobré napadání a donutil brankáře Heču vyběhnout mimo pokutové území, ale nastřelený Chramosta ani jeho spoluhráči nedokázali dostat míč do opuštěné branky. Ve 43. minutě měl Jablonec výhodu standardní situace z dvaceti metrů, Nebyla z ní překvapil všechny přímou střelou do šibenice, jenže Heča dokázal míč vytěsnit na roh!

O přestávce udělal kouč Látal jednu změnu, Chramostu nahradil Kanakimana Bienvenue. Po šesti minutách hry našel v našem vápně Petržela volného Sinyavskyho, tomu ale stačil do střely skočit Filip Souček. Pak vyzkoušel střelou před vápnem připravenost našeho gólmana Hanuše sám matador Petržela, ale na našeho strážce branky si nepřišel.

V 61. minutě ale udeřilo na opačné straně hřiště, Vakho uvolnil na levé straně vápna Kanakimanu, ten přihrávkou našel na zadní tyči zavírajícího Štěpánka, který vystřelil Jablonci vedení – 0:1!

Slovácko reagovalo hned dvojím střídáním. Havlíkův pokus z trestného kopu ale přeletěl Hanušovo břevno a se skákavým pokusem střídajícího Kima si poradil Hanuš. Minuty přibývaly a Jablonec nepouštěl soupeře do větších šancí. Až tři minuty před koncem poslal Kim střelu vedle naší tyče. Jablonec už těsný náskok udržel a ze Slovácka veze tři body!

1.FC Slovácko - FK Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 61. Štěpánek.
Rozhodčí: Všetečka - Caletka, Novák - Zelinka (video).
ŽK: Kohút, Petržela, Kim Sung-pin - Kratochvíl, Hollý, Alégué.
Diváci: 4229.

Slovácko: Heča - Reinberk (87. Vecheta), Hofmann, Daníček, Doski - Trávník (66. Kvasina), Havlík - Petržela (62. Juroška), Kohút (46. Kim Sung-pin), Sinjavskij (66. Kalabiška) - Cicilia. Trenér: Svědík.

Jablonec: Hanuš - F. Souček, Tekijaški, D. Souček - Štěpánek, Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili - Hollý (83. Alégué) - Drchal (74. Hübschman), Chramosta (46. Kanakimana, 90. Karban). Trenér: Látal.

Item 1 of 4

David Štěpánek vystřelil výhru na Slovácku

Ve třetím jarním utkání už Jablonec dokázal naplno bodovat na venkovním hřišti, kde mu předtím body vždy v závěru utekly. O naší výhře rozhodl obránce David Štěpánek, po kterém trenér Látal chce, aby se více zapojoval do ofenzívy mužstva.

Dvakrát jsme na jaře byli blízko úspěchu, ale vždy jsme zkazili samotný závěr. Vyšlo to až dnes na Slovácku. Byly ve vás ke konci zápasu nějaké obavy?

Kolem té sedmdesáté minuty jsem si říkal, hlavně ať to nedopadne jak se Slávií nebo v Liberci. Ale věřil jsem tomu. Slovácko jsme za celý zápas do nějakých vyložených šancí nepouštěli. Věřil jsem, že to vzadu nějak uskáčeme a to se i naštěstí povedlo.

Slovácko gól dalo, ale sudí ho po intervenci VAR odvolal. Jak vám v tu chvíli bylo?

No, to byla taková jediná jejich větší šance, kdy jsme si to nepohlídali. Byl tam roh a odražený balon u kterého jsme zaspali. Za mě osobně říkám, že jsem vůbec nevěděl, že by tam mohl být ofsajd. Úplně jsem to ale neviděl, jen vím, že to Milan Petržela krásně trefil.

Pojďme k rozhodujícímu momentu zápasu a tvojí brance. Je to nacvičená akce, máš takto zavírat zadní tyč?

Trenér mi hodně vyčítá, že se málo tlačím do ofenzívy. Dneska jsem ho poslech a ono to takhle hezky vyšlo. Snad bude tentokrát trenér spokojenej.

Jaké byly souboje s urostlými hráči soupeře?

Bylo to hrozně těžký. Mají tam obrovské hráče se sílou. Ale my jsme se na to připravovali celý týden a nakonec jsme to zvládli velmi dobře.

Do zápasu jsme šli v hodně pozměněné sestavě. Jaké to je pro vás v obraně, když prakticky každý zápas nastupujete v jiném složení?

Musím říct, že nějaký velký problém to není. Na tréninku se vídáme prakticky každý den a víme každý o každém, jak hraje a jak se na hřišti pohybuje. Žádný problém bych v tom neviděl. Dneska na stoperu byl Filip Souček, on tam někdy hraje i v tréninku. Věřil jsem, že to zvládneme.

Konečně jsme se vyhrabali do prostřední skupiny tabulky, předpokládám, že je to váš jarní cíl.

Máte pravdu, je to náš cíl. Do konce základní části zbývá ještě šestá zápasů. My už se musíme soustředit na příští týden na Plzeň. Půjdeme zápas od zápasu a cílem bude, udržet se v té prostřední skupině.

Text over media

VÝJEZD NA BOHEMKU

Po reprezentační přestávce hrajeme v Praze v Ďolíčku proti Bohemians Praha 1905 v sobotu 30. března od 15:00. Naši fanoušci pořádají společný výjezd na tento zápas a můžeš u toho být také ty! Přihlas se na výjezd buď tady pod článkem ve formuláři nebo na utkání proti Plzni v neděli 17. března VE FANSHOPU!

Cena autobusového zájezdu na Bohemku je 280 Kč na osobu při plné kapacitě. Vstupenka na utkání není v ceně a je potřeba si ji zajistit po vlastní ose v den zápasu na pokladně.

Odjezd autobusu na utkání proti Bohemians Praha 1905 bude v sobotu 30. března okolo poledne. Přesný čas a místo bude upřesněno v potvrzovacím e-mailu v pátek 29. března.

FANSHOP FK JABLONEC

ZIMNÍ ČEPICE FKJ

PLYŠOVÁ SOVIČKA

TRIKO CAPELLI 1945

NAKUPUJ KULICHY SE SLEVOU 25%!

SPECIÁLNÍ AKCE NA ZÁPAS

Během utkání proti FC VIKTORIA PLZEŇ jsme pro vás připravili speciální slevu na všechny kulichy!
Nakupovat kulichy můžete v den zápasu se slevou 25%. Stavte se před nebo během zápasu v naší prodejně na Střelnici a udělejte si radost.

NOVÁ ŠÁLA FKJ

NOVÁ ŠÁLA V PRODEJI!

Za 250 Kč pro vás máme v nabídce novou šálu FK Jablonec. Z jedné strany ji zdobí název klubu FK Jablonec, na druhé straně pak nápis Jablonečáci.

POVLEČENÍ 23/24

POVLEČENÍ FKJ 2023/24

Není nic lepšího než usínat ve svých oblíbených barvách. V nabídce máme povlečení s motivy dresů ligového ročníku 2023/24. Cena je 1500 Kč.

Přes 150 dětí si s námi zasportovalo v nafukovačce

Ve čtvrtek 14. března přivítali trenéři z Fotbalové akademie Jablonec přes 150 dětí z jabloneckých školek v naší nafukovačce.

Poprvé v roce 2024 připravili trenéři z Fotbalové akademie Jablonec společnou pohybovou akci pro děti z jabloneckých mateřských škol. Ve čtvrtek do nafukovačky na Střelnici přišlo přes 150 dětí ze šesti školek. Pro děti trenéři připravili několik stanovišť, kde si vyzkoušely pohybové a fotbalové dovednosti. Poděkování patří také doprovodu a učitelskému sboru za pomoc.

Čtvrtečního společného sportování ze zúčastnily děti z těchto školek: MŠ Mšenáček, MŠ Pastelka, MŠ Jablůňka, MŠ Pohoda, MŠ Slunečnice a MŠ Adélka.

B tým odstartoval jaro v ČFL

FK Ústí nad Labem – FK Jablonec B 1:1 (0:0)

První březnový víkend se roztočil kolotoč třetiligové soutěže, v které působí jablonecký B-tým. Ten si v pátek v podvečer přivezl bod za remízu 1:1 ze hřiště ambiciózního Ústí nad Labem.

Domácí se netají postupovými ambicemi do druhé ligy a v jejich sestavě se objevili hráči, ze zkušenosti z první ligy. Naopak náš tým dorazil do Ústí bez posil z ligového A-týmu.

Domácí byli od začátku zápasu více na balonu, avšak bez větších šancí. Tu si jako první vypracovali Vomáčkovi svěřenci, když Kubín vysunul po lajně Malého, přihrál Gašimu, po jehož zakončení se míč odrazil ještě k Weranimu, jenže domácí gólman Němec vše vyřešil a v zápase se rozchytal k dobrému výkonu.

Domácí zahrozili sérií rohových kopů. Ve 27. minutě čaroval náš brankář Kotlín, když zblízka vychytal nejlepšího střelce Černého. Na druhé straně hřiště přišla šance Bredy, ten se ale v zakončení unáhlil a pokus o lob mu nevyšel podle jeho představ.

Do kabin se odcházelo ze bezbrankového stavu a trenér Vomáčka naše hráče nabádal, že pokud vydrží být zodpovědní a aktivní, budou i odměněni.

V 53. minutě se po našem rohovém kopu míč odrazil ke Gašimu a Jablonec šel na půdě soupeře do vedení – 0:1! Hra se poté přelévala z jedné strany na druhou. V 74. minutě domácí gólman Němec s vypětím všech sil dokázal vyrazit na roh dobře zahraný trestný kop Bredy. Jen o minutu později mohl Jablonec navýšit své vedení, bohužel útočníkovi Velichovi se těžký balon nepodařilo uklidit do ústecké branky.

Až deset minut před koncem se domácím přeci jen podařilo vyrovnat po rychle rozehrané standardní situaci zásluhou Ouattara Dao Ismael Stephane. Našim hráčům přesto remíza nestačila a dál se snažili strhnout výhru na naši stranu. Nejvíce zaměstnával domácí obranu asi agilní Gaši.

Přesto zápas skončil remízou 1:1, za kterou trenér Vomáčka hráče pochválil především za přístup.

Branky: 81. Ouattara Dao Ismael Stephane – 54. Gaši

Sestava FK Jablonec B: Kotlín- Malý, Vošahlík, Karban, Werani - Gaši, Breda (90. Hanzlíček), Ritter, Kubín (89. Hušek) - Velich, Kubát (86. Svoboda).

FK Jablonec B – FK Pardubice B 2:1 (0:0)

První jarní domácí utkání ČFL odehrála naše rezerva ještě na umělé trávě. V areálu ZŠ Mozartova však padaly góly až po změně stran a náš B-tým se radoval z výhry 2:1. O naše branky se postarali Ritter a Velich.

Do utkání vstupovala naše rezerva se změnami v obraně, neboť Karban cestoval s A-týmem na Slovácko a zkušený Vošahlík nebyl stoprocentně fit. Přesto fungovala jablonecká defenzíva v zápase poměrně dobře. Po opatrnějším začátku začali domácí zvyšovat tempo hry. Především krajní obránci dělali Pardubicím značné problémy. Agilní Werani se zjevil v dobré šanci, škoda jen, že přestřelil soupeřovu branku. Z pravé strany posílal do vápna soupeře jeden centr za druhým aktivní Malý, jenže vždy scházela větší přesnost.

Po bezbrankovém průběhu první půle nabádal náš kouč Vomáčka své svěřence v poločasové pauze, že pokud budou pokračovat ve stejné aktivitě, branek se dočkají. A bylo to tak.

V 55. minutě kopali Jablonečtí rohový kop, po kterém vznikly zmatky v pardubické šestnáctce, jeden z hostujících hráčů míč odkopl přesně k nohám Rittera, který uplatnil svůj důraz a zblízka otevřel brankový účet zápasu – 1:0!

O deset minut později na hřišti plály emoce, protože se domácí dožadovali odpískání penalty. Místo toho rozhodčí vyhodnotil situaci jinak a nechal pokračovat ve hře a z následného brejku nekrytý Miláček prostřelil na opačné straně hřiště našeho brankáře Kotlína a srovnal na 1:1. Rozhořčení na jablonecké lavičce bylo v tu chvíli veliké.

Jenže Pardubice se z vedení radovaly pouhou minutu. Domácí zakombinovali před soupeřovou šestnáctkou a z hranice vápna se trefil přesně k pravé tyči útočník Velich – 2:1!

Od 70. minutě byli pod tlakem více Jablonečtí. Hra už ale ztratila potřebné parametry a zápas se nakonec bez větších šancí dohrál do našeho vítězství 2:1.

Branky: 55. Ritter, 66. Velich – 65. Miláček

Sestava FK Jablonec B: Kotlín - Werani, Diviš, Hušek, Malý – Gaši (90. Hanzlíček), Kubín T., Ritter, Breda (83. Nykrín) - Velich, Kubát (65. Svoboda).

DARUJ KREV, ZACHRÁNÍŠ ŽIVOT!

V každém kraji v České republice je několik zařízení, která evidují bezpříspěvkové dárce krve a krevních složek. Tyto registry však nadále potřebují nové prvodárce, kteří jsou ochotni pomáhat druhým. Počty dárců totiž postupem času klesají z různých důvodů a je tedy potřeba mít k dispozici také mladé a zdravé jedince, kteří se stanou dárci krve.

A proto jsme se rozhodli podpořit Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Liberec, abychom společnými silami oslovili mladé a zdravé fanoušky, a ti se zapsali do registru dárců krve. Pomůžete tak nejen ostatním, ale také budete mít více pod kontrolou svůj vlastní zdravotní stav.

Proč darovat krev?

• Krev je vzácná a ničím nenahraditelná tekutina, která zachraňuje zdraví a životy těžce nemocných lidí. Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. Krevní transfuze ani léky vyráběné z krve ale nejsou samozřejmostí.
  • Výhodou jsou pravidelné kontroly zdravotního stavu, včetně vyšetření laboratorního. O výsledcích, které nejsou v pořádku, je dárce informován a je mu doporučen další postup.
  • Některé zdravotní pojišťovny mají v nabídce pro bezpříspěvkové dárce krve různé benefity. Bližší informace získáte u své zdravotní pojišťovny.

Jak a kde darovat krev?

• Jestli se rozhodujete, nebo jste se již rozhodli, že budete poprvé darovat krev na Transfuzním oddělení KNL, stačí navštívit budovu T Krajské nemocnice Liberec, v ulici Baarova 15. Ulice naproti hornímu vjezdu do nemocnice. Odběry krve jsou v pondělí (6:30 – 9:00), úterý až pátek (6:30 – 10:00).
  • Po prvním darování a zavedení do registru dárců krve se již budete na každý další odběr objednávat, v případě potřeby se vám ozve Transfuzní oddělení KNL a pozve vás na odběr.

Co musím jako dárce splňovat?

• Darovat krev může každý občan ve věkovém rozmezí 18 – 65 let s vyhovujícím zdravotním stavem.
  • Dárce by se měl před příchodem na transfuzní oddělení vždy cítit zdráv, neměl by se léčit s prakticky žádnou chronickou chorobou (o tomto je vhodné se poradit s praktickým lékařem anebo s lékaři na transfuzním oddělení). Zdravotní stav dárce musí vyhovovat přísným kritériím.
  • Dárci před odběrem absolvují pohovor s lékařem (či pověřenou sestrou) a běžné vyšetření – kompletní krevní obraz, je jim změřen krevní tlak, puls. Prvodárci absolvují základní interní vyšetření.

Mohu darovat jen krev nebo i jiné složky?

• Z medicinského hlediska je vhodné začít odběrem tzv. plné krve (cca 450 ml krve tak, jak je dárci odebrána ze žíly).
  • Speciální odběry jednotlivých složek krve (tj. samotné červené krvinky, krevní plazma, krevní destičky), při nichž jsou ostatní složky dárci v průběhu odběru vraceny, může dárce, v případě své ochoty a potřeby transfuzního zařízení, podstoupit, snášel-li dobře právě odběry plné krve.