JABLONEC x OLOMOUC

14. KOLO, STADION STŘELNICE

V sobotu pokračuje liga na Střelnici!

S jasným cílem potvrdit tři body získané na horké půdě v Ostravě vyrukují jablonečtí fotbalisté v rámci 14. kola FORTUNA:LIGY na Sigmu Olomouc.

Hanáci si po loňské šesté příčce konkrétní cíle nestanovili. „Loni jsme prokázali kvalitu. Mužstvo zůstalo téměř pohromadě, za Chytila, který odešel do Slavie, jsme získali Juliše. Tým je hladový a ambiciózní. Toužíme obhájit alespoň loňské umístění,“ přál si na startu sezony kouč Jílek.

Jeho svěřenci toužili zachytit důležitý ligový start. V prvním kole sice podlehli 0:2 na Spartě, pak ale pilně sbírali výhru za výhrou. Prozatím prohráli jen v Plzni (1:2), na Bohemians (2:3) a doma s Baníkem Ostrava (0:3), jinak byli stoprocentní. V tabulce tak dýchali na paty top trojice a vzestup týmu z Hané byl zřejmý. Doposud se Olomouckým vyhýbaly remízové výsledky, to ale změnily poslední dvě ligová kola, v kterých přišly plichty 1:1 s Pardubicemi a 0:0 s posledním Zlínem. „Ztratili jsme dvakrát v pozici favorita. Teď nás zase čekají zápasy jiného charakteru. Je teď na nás, abychom v následujících soubojích body zase získali,“ říká před sobotním zápasem v Jablonci kouč Hanáků.

Sigma půjde do sobotního klání z pozice čtvrtého týmu ligové tabulky, Jablonec ze čtrnácté příčky. Látalův celek v posledním kole přivezl první výhru v sezoně ze hřiště soupeře, když zaskočil rozjetý Baník Ostrava a získané body by nyní rád potvrdil na domácí půdě. „Přijede k nám kvalitní tým, hrají nahoře, takže to pro nás bude další těžké utkání. My chceme navázat na povedené výkony, co jsme předvedli v posledních zápasech, docela se nám ustálila sestava, jen máme trochu problémy se zraněními, ale uvidíme, co se z toho vykrystalizuje,“ říká před sobotním zápasem trenér Jablonce Radoslav Látal. Během posledních týdnů jsme měli několik hráčů na marodce, někteří kluci se již vrátili do stoprocentní zátěže, jiní však stále ne. „Máme radost, že Filip Souček je na sto procent zdravý, to je pozitivní, Černák s Pleštilem jsou také stoprocentní. Dělá nám teď problém zranění Hurtada, který na Baníku nedohrál, trápí ho sval. Jinak máme tým kompletní, ale do sestavy budeme muset nejspíš sáhnout. Uvidíme, do zápasu máme ještě nějaký čas,“ dodává trenér k našemu zdravotnímu stavu.

V dosavadních soubojích mezi Jabloncem a Olomoucí má lepší bilanci zelenobílý tým. Ten vyhrál 25 zápasů, Olomouc 15 a 14 duelů skončilo remízou. Nejčastějším výsledkem je pak hubená výhra 1:0.

Převaha proti Bohemians body nepřinesla

Jablonec ždímal Bohemians, jenže v jejich brance exceloval brankář Jedlička. Hosté si tak ze Střelnice dovážejí překvapivé tři body díky jediné střele na branku zásluhou Prekopa z 25. minuty.

Jablonec začal aktivně a do vedení mohl jít hned v první minutě zápasu. Přízemní centr Krulicha z levé strany, ale nedokázal Tchanturishvili ve vápně uklidit za Jedličkovy záda. O tři minuty později vyzkoušel pozornost hostujícího brankáře štiplavou střelou Chramosta. Nejlepší střelec loňské sezony měl na starosti i další šanci, ale po centru Housky nechal Chramosta znovu vyniknout soupeřova gólmana.

Do vedení ale šli paradoxně hosté po jejich první střele na branku. V 25. minutě Kozák dokázal odcentrovat z naší pravé strany, míč minul ve skluzu Tekijaški a volný Prekop už měl snadnou pozici poslat hosty do vedení – 0:1!

Při další jablonecké akci ztlumil ránu Tchanturishviliho Jedlička ve své náruči. Ve třetí minutě nastavení první půle Střelnice jásala, jenže předčasně. Štěpánek prošel po naší pravé straně a do vápna soupeře poslal ideální centr, který zužitkoval Kratochvíl. Jenže branka do šaten neplatila, pro ofsajdové postavení jabloneckého záložníka.

Vyrovnat se našim hráčům nevedlo ani na začátku druhé půle. V 56. minutě se po akci Krulicha míč odrazil k Pleštilovi, jenže ten zblízka na Jedličku také nevyzrál. Trenér Látal vyslal do akce další ofenzivní hráče Jovoviće, Alegueho a Ikauniekse. Především Alegue byl na své pravé straně nebezpečný, jenže větší šance stále nepřicházely. Nic platná nebyla převaha na balonu i velký počet rohových kopů. Čtvrt hodiny před koncem už byl tlak na soupeřovu branku enormní, jenže ani trojice jabloneckých hráčů nedokázala propálil hradbu bránících těl. Brankáře Jedličku tak vyzkoušel až Polidar. V 90. minutě čaroval Jedlička znovu, zblízka nejdříve vyrazil hlavičku Polidara, hned vzápětí senzačně vyrazil střelu Štěpánka a dorážku neskutečně zahodili i Kratochvíl a znovu Štěpánek.

Jablonec tak doma i přes velkou převahu podlehl doma Bohemians díky jediné střele soupeře na branku.

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Branka: 25. Prekop.
Rozhodčí: Všetečka - Ratajová, Novák - Radina (video).
ŽK: Krulich, Kratochvíl (po utkání) - Prekop, Křapka, Hybš, Vondra (po utkání).
Diváci: 2613.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Martinec, Tekijaški - Pleštil (64. Alégué), Houska, Kratochvíl, Polidar - Čanturišvili, Chramosta (64. Jovovič) - Krulich (72. Ikaunieks). Trenér: Látal.

Bohemians: Jedlička - Hůlka, Vondra, Hybš - Dostál (57. Köstl), Jánoš (81. Jindřišek), Smrž, Kovařík (66. Křapka) - Beran - Prekop (57. Puškáč), Kozák (66. Matoušek). Trenér: Veselý.

Item 1 of 4

Chramosta v Ostravě vystřelil tři body

Jablonec utnul sérii dobře hrajícího Baníku a z Vítkovic si odváží tuze důležitou jednobrankovou výhru, kterou zařídil v závěru střídající útočník Jan Chramosta!

Trenér Látal vypustil v sobotní podvečer na pažit vítkovického stadionu trochu pozměněnou sestavu, využít totiž mohl po odpykání trestu za žluté karty znovu stopera Hurtada, další změnou bylo zařazení Alegueho na úkor Chramosty.

Ve sváteční den zazněla před samotným hvizdem česká hymna. Domácí fanoušci poté přivítali i našeho trenéra Radoslava Látala, který v Baníku působil a získal s ním v roce 2004 ligový titul.

Na úvodní šanci se čekalo čtvrt hodiny, pak našli domácí fotbalisté ve vápně volného Buchtu, jeho střelu ale stačil brankář Hanuš vyrazit na roh a pak se hodně čílil na své obránce. Jablonec zahrozil vzápětí, tečovaná hlavička velmi vysunutého Martince ale skončila těsně nad ostravským břevnem. Posměšky domácího publika poté schytal po nepovedeném autovém vhazování jablonecký Polidar, mokrý míč se mu totiž proklouzl v rukách. V 25. minutě skvěle vysunul za obranu Martinec útočníka Krulicha, jenže proti němu výborně vyběhl brankář Letáček a celou akci nám tak zmařil. Na druhé straně domácí příznivci bouřlivě tleskali ráně Pojezdného ze stření vzdálenosti, kterou stačil pozorný Hanuš vytěsnit konečky prstů nad břevno! V 35. minutě dlouhým pasem našel Kratochvíl rozeběhnutého Alegueho, proti němu vyběhl netakticky brankář Letáček, francouzský hráč se gólmanovi vyhnul, jenže z ostrého úhlu pak nedokázal trefit zcela odkrytou ostravskou branku!

Hned po změně stran vyslal na Hanuše obávanou střelu ze střední vzdálenosti Ewerton, jablonecký brankář se ale překvapit nenechal a míč stačil míč vyrazit na roh! Baník začínal tlačit, v 57. minutě stačil do nebezpečné střely Riga skočit stoper Tekijaški. Solidní brejk předvedl Jablonec o chvíli později, Štěpánkův centr z pravé strany napálil z voleje Polidar, k naší smůle ale mířil přesně do připraveného gólmana Letáčka! Zaskvěl se i náš brankář Hanuš, který vyboxoval štiplavou ránu Kpoza.

Dvacet minut před koncem se zrodila další tutovka našich barev po akci střídajících hráčů. Chramosta vysunul ukázkově Pleštila, ten postupoval sám na Letáčka, jenže ho překonat nedokázal a jeho nájezd zlikvidoval ostravský gólman.

Deset minut před koncem byl zápas na pár minut přerušen, protože se po hřišti rozlila mlha z dýmovnic, které odpálil domácí kotel. Když se začalo hrát přišel důležitý moment, Houskova střela byla ztečována k nohám Chramosty, který už zblízka Letáčka v 84. minutě překonal a poslal Jablonec do vedení!

Definitivně rozhodnout mohl v 90. minutě znovu Pleštil po špatné domácí rozehrávce, ale ostravský brankář skočil Pleštilovi pod nohy a podržel svůj tým. V šestiminutovém nastavení přečkal Jablonec domácí tlak a hráči se dočkali druhého vítězství v sezoně a prvního na hřišti soupeře!

FC Baník Ostrava - FK Jablonec 0:1 (0:0)

Branka: 84. Chamosta.
Rozhodčí: T. Klíma - Kubr, Pečenka - Machálek (video).
ŽK: Buchta, Ewerton, Fadairo - Houska, Polidar, Souček, Štěpánek, Čanturišvili, Hanuš.
Diváci: 8330.

Ostrava: Letáček - Ndefe (62. Juroška), Lischka, Pojezný, Kpozo - Buchta (88. Fadairo), Rigo, Šín, Ewerton - Kubala (62. Almási) - Tanko (77. J. Klíma). Trenér: Hapal.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Tekijaški, Hurtado (85. Souček), Polidar - Houska (90+1. Hübschman), Kratochvíl - Čanturišvili, Martinec, Alégué (64. Chramosta) - Krulich (64. Pleštil). Trenér: Látal.

Item 1 of 4
Hráli jsme zodpovědně, pochvalu zaslouží celý tým.
Jakub Martinec

Nezvykle na hrotu útoku se snažil zaměstnávat obranu Baníku původem stoper Jakub Martinec. Zajímavý tah přinesl Jablonci první venkovní výhru v sezoně a jablonecký hráč po zápase chválil celý náš tým.

Jakube, jaká byla tvá role v zápase v Ostravě, v útoku tě přeci jen moc neznáme?

Dneska jsem měl takovou trochu jinačí roli. Před zápasem jsme s tím všichni byli seznámeni a všichni jsme s tím souhlasili, že to zkusíme trochu jinak. Myslím si, že se nám to vyplatilo.

Tento záměr byl použit vůči dobré hře Baníku nebo kvůli tomu, že jsme sami chtěli něco změnit?

Spíš to byla naše změna. Čekali jsme s čím by domácí mohli přijít. Trošku jsme to vysunuli, abychom tam podrželi více balonů a mohli hrát více na brejky a prodlužování balonů. To byla naše taktika.

Jaké tedy byly přesně tvoje úkoly?

Byli jsme domluvení. Měl jsem se v útoku co nejvíce dostávat do vápna. Věřil jsem, že útočnou hlavu mám dobrou a mohl bych se tam s tím prosadit. Mrzí mě, že tam těch centrů nebylo tolik. Ale jsem strašně rád za to vítězství.

Několikrát během zápasu jsme šli sami na brankáře, ale pokaždé jsme to nevyřešili do gólu. Třeba na Alegueho zívala z úhlu úplně prázdná branka.

Tam to byla smůla. Alexis to chtěl hrát svojí silnější nohou, jenže to hrál přes nohu. V tom byla smůla. Bohužel to nedal, to se stává. Celkově jsme čekali, že bude Baník víc ve hře, než byl. Chtěli jsme je trestat po jejich chybách z brejků. Pár chyb udělali, ale nedokázali jsme toho využít. Ale ten jeden gól jsme dali, Chramik (Chramosta) to takhle zakončil a díky tomu jsme vyhráli.

Celý zápas jste museli být obezřetní i v obraně. Baník se cpal do zakončení, ale větší šanci si vypracovat nedokázal.

Drželi balon, ale že by měli stoprocentní šanci, to si nemyslím. Vzadu jsme to dobře odskákali. Kluky musím pochválit, kromě střel z dálky si toho domácí moc nevytvořili. Ostravští tam dávali dál ještě vyšší kluky, zjednodušili hru. Ale pochvalu zaslouží celý náš tým, hráli jsme hodně zodpovědně a udrželi jsme čisté konto. Hodně nám pomohl psychicky ten gól. V ten moment jsem věřil, že to zvládneme.

Solidně se vám povedlo vymazat i Ewertona, kterého jste až na jednu výjimku nepustili k obávanému zakončení.

Musím pochválit Štěpu (Štěpánka), protože jeden na jednoho to zvládl. Samozřejmě Ewerton si to naváděl na tu jeho skvělou pravou nohu. Byl nebezpečný, ale pohlídali jsme si ho. Žádnou stoprocentní šanci myslím, že neměl.

Může být teď trenér Látal přeci jen trochu klidnější po venkovní výhře?

My jsme odehráli dobře poslední zápasy. Sice jsme nevyhrávali, ale kvalita našeho týmu byla větší. Bylo to vidět třeba v minulém zápase s Bohemians. Samozřejmě že, když se nevyhrává, tak každý trenér je víc nervóznější. Dnes jsme to zvládli a já jsem rád za celý tým, že to takhle zvládl.

Trenér Látal za Baník hrával a je velký kamarád s koučem domácích Hapalem. Motivoval vás nějak speciálně?

Máme od něj slíbenou večeři, za to jsme rádi. On by byl rád za každou výhru. Navíc teď proti Baníku. Příští týden máme doma Olomouc, to si myslím, že bude pro něj osobně ještě vypjatější duel.