JABLONEC x MLADÁ BOLESLAV

30. KOLO, STADION STŘELNICE

V závěrečném kole základní části hrajeme doma proti Mladé Boleslavi

V posledním 30. kole základní části FORTUNA:LIGY se Jablonec doma na Střelnici postaví pátému týmu tabulky z Mladé Boleslavi. Oba týmy už vědí, o co budou hrát v nadstavbové části.

Mladá Boleslav před začátkem zimní přípravy změnila trenér. Kormidla osmého týmu tabulky se tehdy chopil po odvolaném Kuličovi trenér Holoubek. A nový kouč dovedl tým až do elitní šestky! Jistotu nadstavbové skupiny o titul získala Mladá Boleslav v minulém kole po výhře 2:1 v Pardubicích. Středočeši už vědí, že nemůžou skončit hůř než šestí, přičemž na čtvrtý Baník ztrácejí jen jediný bod. Holoubkovi svěřence na jaře zdobí především skvělá série na hřišti soupeřů, kde neprohráli ani jedno jarní utkání!

To Jablonec má starosti na opačném pólu tabulky. Špatná série šesti soutěžních zápasů bez výhry v řadě znamenala vyřazení z tuzemského poháru a především propad do spodní části ligové tabulky. Jablonec se tak bude potřetí v řadě rvát v nadstavbě o prvoligovou příslušnost. Náš tým v posledním 30. kole proti Boleslavi může vylepšit své postavení v tabulce, buď skončí na 12. nebo 13. příčce a podle toho se určí i pořadí pěti zápasů v nadstavbě. Už těch je však jasné, že náš tým bude mít v pětikolové nadstavbové části výhodu tří zápasů hraných na domácí půdě. „Potřebujeme teď každý bod. V nadstavbě budou body rozhodovat a budou hodně důležité. Chtělo by to urvat v nějakém zápase tři body, aby se nám začalo dýchat lépe. Kdyby tam byl nějaký bodový polštář, nervy a tlaky na nás by pak byly menší,“ tuší Látal.

Jablonec ztratil poslední dva zápasy proti oslabeným soupeřům, naposledy doma jen remizoval se Zlínem 0:0. „Víme, že se Zlínem to nebylo dobré. Těžko jsme se tam prosazovali. Věřím, že se z toho poučíme. Náš výkon musí být ale rozhodně lepší. Klukům jsme ukazovali co změnit. Ale je to všechno o samotném dění na hřišti. Je to o tom, jak si to v hlavě hráči srovnají a jak k tomu přistoupí. Jsme trochu pod tlakem, hlava pracuje, protože se nedaří a nejsou výsledky,“ připouští jablonecký kouč před nedělním zápasem s rozjetou Mladou Boleslaví. „Čeká nás těžký zápas. Boleslav hraje teď velmi dobře a bojuje o čtvrté místo. Chceme uspět a poprat se o to. Doufám, že uděláme maximum pro to, abychom potěšili naše diváky,“ věří Látal.

Všechny zápasy posledního 30. kole FORTUNA:LIGY budou mít jednotný čas výkopu. Z kapacitních důvodů tak nebude na našem zápase přítomen VAR.

Utkání začíná v neděli 28. dubna od 15 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Szikszay Ladislav - Ratajová Lucie, Volf Michal. Delegát: Vidlák Karel, Duda Zdeněk

Proti Zlínu jsme nevyužili přesilovku

Po Olomouci Jablonec nedokázal využít přesilovku ani proti Zlínu. Ten dohrával na Střelnici 53. minut bez vyloučeného Pidra. Branky se diváci na Střelnici nedočkali.

Do jablonecké sestavy se po dlouhém disciplinárním trestu vrátil stoper Hurtado, zpět byl i Martinec, uzdravili se Kratochvíl i druhý stoper Tekijaški. Naopak pro žluté karty nebyl tentokrát k dispozici Alegue.

Na Střelnici se vrátila zima a chladnému počasí s přeháňkami odpovídala i slabá návštěva 1200 diváků. Ti si na první šanci zápasu museli počkat až do 15. minuty, když si Chramostovu prudkou přihrávku do vápna ztečoval na vlastního brankáře Černín. Stejný hráč soupeře zahrál jen o chvíli později ve vápně rukou, ale penalta se nepískala. Zlín poprvé zahrozil ve 27. minutě, Černínovu střelu ale zablokoval stoper Tekijaški. Ve 37. minutě fauloval podruhé za žlutou kartu zlínský Pidro a rozhodčí Všetečka ho poslal předčasně do sprch. Přesilovku mohl Jablonec zúročit bleskově, jenže tvrdou střelu Hurtada k tyči brankář Dostál dokázal vyrazit na roh! Z územní převahy Jablonec do poločasu více vytěžit nedokázal.

Do druhého poločasu nepustily zdravotní problémy Tekijaškiho, kterého nahradil Štěpánek. Po pěti minutách hry mohl oslabený Zlín dokonce udeřit, když Hurtado dal delší přihrávku Štěpánkovi než bylo třeba, ale slibnou střeleckou pozici poté nevyužil Schánělec i díky dobrému obrannému zákroku Polidara. Jablonci scházelo zakončení, výjimečně se o něj pokusil ze střední vzdálenosti Tchanturishvili, ale trefil jen sedačky v horních řadách jižní tribuny. Jablonci se nedařilo podle představ, na hřišti nebyla prakticky vidět převaha jednoho muže v poli. Centrované balony do zlínského vápna bez problémů stahoval pozorný Dostál a z tribun se začínal ozýval nesmělý pískot.

V 77. minutě konečně vystřelil na branku Polidar a zlínský gólman se pořádně zapotil proti jeho střele. Pět minut před koncem vypadl přetažený centr brankáři Dostálovi a před Polidarem se zjevila opuštěná branka, jenže jablonecký hráč z první branku netrefil!

Zlín si tak v deseti nakonec z Jablonce odvezl cenný bod za bezbrankovou remízu.

FK Jablonec - FC Zlín 0:0

Rozhodčí: Všetečka - Hrabovský, Váňa - Szikszay (video).
ŽK: Martinec - Pidro, Černín.
ČK: 37. Pidro (Zlín).
Diváci: 1250.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški (46. Štěpánek), Hurtado, Polidar - Černák, Kratochvíl, Hübschman (79. Velich), Čanturišvili - Martinec, Hollý (66. Náprstek) - Chramosta (79. Kanakimana). Trenér: Látal.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Pidro - Bužek, Janetzký - Holík (89. Ikugar), González (64. Fantiš), Bartošák - Schánělec (72. Vukadinovič). Trenér: Červenka.

Item 1 of 4

Jan Chramosta: Byla to bída a zmar

Těžko hledal slova po další bodové ztrátě jablonecký útočník Jan Chramosta. Jablonec hrál znovu proti oslabenému soupeři, ale opět nedokázal naplno bodovat a situace v tabulce se dál komplikuje.

Stejně jako v Olomouci jsme hráli proti deseti a opět se nám nedařilo. Čím to?

Je to zklamání. Prostě nám to proti deseti vůbec nejde. Hráli jsme v sezoně přesilovku počtvrté a byly z toho jen dvě remízy a dvě prohry. Svědčí to o tom, že nejsme schopni se tam pořádně dostat. Nevytvoříme si žádnou pořádnou šanci. Dneska to ani jinak snad skončit nemohlo.

Vyplývá to i ze současného rozpoložení, v kterém se nacházíme?

Máme na sobě deku a je to vidět. Balón nám odskakuje. Nejdou nám takové základní a primitivní věci. Je to celé v křeči. Ven se z toho dostaneme jedině pílí a bojovností. Musíme doufat, že tam už něco spadne.

V tabulce přituhuje, na Zlín máme náskok pouhých čtyř bodů.

Situace je vážná, to vnímáme. Nepomáhá nám to, některým hráčům může pohled na tabulku lézt i do hlavy a můžou z toho být nervózní. Víme, že budeme hrát skupinu o záchranu, jen to musíme nějak udržet.

V zápase jsi musel střídat. Jak to s tebou vypadá?

Není to žádná sláva. V týdnu mě bolely achilovky. Při jednom dopadu mě tam docela píchlo a pak už nešlo moc chodit. Doufám, že to bude dobré. Teď se to na nás lepí ze všech stran. Nemoci, zranění, karty, všechno to tak nějak podtrhuje tu naší situaci.

Za celý zápas jsme jen třikrát vystřelili na branku proti oslabenému soupeři. Nenabádá vás trenér, ať více zakončujete?

Je to bída a zmar. Nedostáváme se tam a nejsme schopni si vytvořit nějakou dobrou situaci. Centry nás také nenacházejí. Zakončení je samozřejmě málo, s tím s vámi souhlasím.

Sráží to vaši psychiku ještě víc, když se takto ztrácí body?

Jo. Vnímali jsme tento zápas jako důležitý. Chtěli jsme se od něj odpíchnout k nějakým lepším výkonům. Bohužel se to nepodařilo. Asi se na nás podepisuje ta současná situace. Měli jsme sérii bez vítězství. Minule jsme proti deseti v Olomouci ještě i prohráli. Není to nic příjemného. Dneska bereme bod, což je málo.

Je v kabině ponurá nálada?

Není tam veselo, to je jasné. Dlouho jsme nevyhráli. Přitom jaro vypadalo nadějně, jenže pak už jsme nebyli schopni na to nějak navázat.

FANSHOP FK JABLONEC

OBOJEK PRO PSY

PLYŠOVÁ SOVIČKA

OSUŠKA FKJ

NOVÉ TRIKO V PRODEJI!

V nabídce pro vás máme nové triko v zelené barvě s motivem graffiti a klubovým logem. Udělejte si radost, cena nového trika je 355 korun.

POVLEČENÍ FKJ 2023/24

Není nic lepšího než usínat ve svých oblíbených barvách. V nabídce máme povlečení s motivy dresů ligového ročníku 2023/24. Cena je 1500 Kč.

HRNEK FKJ

Užijte si ranní kávu nebo čaj z nového hrnku vašeho oblíbeného klubu! Nový kus v nabídce je v prodeji za 300 Kč.

B tým prohrál derby s Libercem

Víkendové severočeské derby mezi B týmy Liberce a Jablonce vyznělo ve prospěch našeho rivala, který se radoval z výhry 3:1. Všechny branky padly už v prvním poločase, Jablonec dohrával bez vyloučeného Vošahlíka.

Jablonečtí vstoupili do zápasu ofenzivně aktivně, jenže defenzíva hořela jako papír při rychlých brejcích Slovanu. Domácí se díky tomu dostali po dvaceti minutách hry už do dvoubrankového vedení. Nejdříve v 11. minutě Okoh prošel zleva do našeho pokutového území a střelou ke vzdálenější tyči prostřelil Kotlína na 1:0. V 19. minutě přišel do jabloneckého vápna centr z pravé strany, míč se po odrazu dostal na malé vápno k Hadaščokovi, který zblízka dal na 2:0.

Jablonecký kouč poté přeskupil řady, brzy vystřídal a našim barvám se povedlo po půlhodině hry snížit zásluhou útočníka Velicha na 2:1. Jenže Liberec o šest minut později znovu skoroval a odskočil opět na dvě branky. Nedisciplínu při bránění potrestal domácí Winkler, který tvrdou střelou dal na poločasových 3:1 pro modrobílé barvy.

V poločase nebyli naši trenéři vůbec spokojeni především s přístupem hráčů a důrazně jim domlouvali. Po změně stran se našim barvám nedala upřít snaha. V 57. minutě přišla komplikace, když byl po druhé žluté kartě vyloučen zkušený Vošahlík. Jablonec si nějaké šance vytvořil, ale domácí si výsledek zkušeně pohlídali a utkání dovedli do vítězného konce.

Mrzutý z výkonu v derby byl trenér Jablonce Benjamin Vomáčka. „Rozhodl první poločas. Jenže v něm jsme byli málo agresivní, málo běhaví a byli jsme všude druzí. Hráli jsme fotbal bez emocí a nasazení a takto se to hrát nedá. O to smutnější je, že šlo o derby. Do druhého poločasu jsme vstoupili trochu lépe, ale po vyloučení Vošahlíka se zápas už jen dohrával. Liberec byl lepší a vyhrál zaslouženě, my jsme Jablonci dobré jméno v tomto zápase neudělali,“ mrzelo jabloneckého kouče.

FC Slovan Liberec B – FK Jablonec B 3:1 (3:1)

Branky: 11. Okoh, 19. Hadaščok, 36. Winkler – 30. Velich

Sestava FK Jablonec: Kotlín - Malý, Vošahlík, Karban – Gaši (62. Diviš), Svoboda (46. Breda), Kubín (78. Hanzlíček), Alegue, Nykrín - Velich, Kanakimana (33. Kubát)

DARUJ KREV, ZACHRÁNÍŠ ŽIVOT!

V každém kraji v České republice je několik zařízení, která evidují bezpříspěvkové dárce krve a krevních složek. Tyto registry však nadále potřebují nové prvodárce, kteří jsou ochotni pomáhat druhým. Počty dárců totiž postupem času klesají z různých důvodů a je tedy potřeba mít k dispozici také mladé a zdravé jedince, kteří se stanou dárci krve.

A proto jsme se rozhodli podpořit Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Liberec, abychom společnými silami oslovili mladé a zdravé fanoušky, a ti se zapsali do registru dárců krve. Pomůžete tak nejen ostatním, ale také budete mít více pod kontrolou svůj vlastní zdravotní stav.

Proč darovat krev?

• Krev je vzácná a ničím nenahraditelná tekutina, která zachraňuje zdraví a životy těžce nemocných lidí. Každý z nás se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. Krevní transfuze ani léky vyráběné z krve ale nejsou samozřejmostí.
  • Výhodou jsou pravidelné kontroly zdravotního stavu, včetně vyšetření laboratorního. O výsledcích, které nejsou v pořádku, je dárce informován a je mu doporučen další postup.
  • Některé zdravotní pojišťovny mají v nabídce pro bezpříspěvkové dárce krve různé benefity. Bližší informace získáte u své zdravotní pojišťovny.

Jak a kde darovat krev?

• Jestli se rozhodujete, nebo jste se již rozhodli, že budete poprvé darovat krev na Transfuzním oddělení KNL, stačí navštívit budovu T Krajské nemocnice Liberec, v ulici Baarova 15. Ulice naproti hornímu vjezdu do nemocnice. Odběry krve jsou v pondělí (6:30 – 9:00), úterý až pátek (6:30 – 10:00).
  • Po prvním darování a zavedení do registru dárců krve se již budete na každý další odběr objednávat, v případě potřeby se vám ozve Transfuzní oddělení KNL a pozve vás na odběr.

Co musím jako dárce splňovat?

• Darovat krev může každý občan ve věkovém rozmezí 18 – 65 let s vyhovujícím zdravotním stavem.
  • Dárce by se měl před příchodem na transfuzní oddělení vždy cítit zdráv, neměl by se léčit s prakticky žádnou chronickou chorobou (o tomto je vhodné se poradit s praktickým lékařem anebo s lékaři na transfuzním oddělení). Zdravotní stav dárce musí vyhovovat přísným kritériím.
  • Dárci před odběrem absolvují pohovor s lékařem (či pověřenou sestrou) a běžné vyšetření – kompletní krevní obraz, je jim změřen krevní tlak, puls. Prvodárci absolvují základní interní vyšetření.

Mohu darovat jen krev nebo i jiné složky?

• Z medicinského hlediska je vhodné začít odběrem tzv. plné krve (cca 450 ml krve tak, jak je dárci odebrána ze žíly).
  • Speciální odběry jednotlivých složek krve (tj. samotné červené krvinky, krevní plazma, krevní destičky), při nichž jsou ostatní složky dárci v průběhu odběru vraceny, může dárce, v případě své ochoty a potřeby transfuzního zařízení, podstoupit, snášel-li dobře právě odběry plné krve.

Bratři Svojtkové z akademie si zatrénovali s A týmem

Dva kluci z naší akademie, bratři Svojtkové, si ve středu splnili malý sen. Měli možnost si zatrénovat s naším A týmem a strávit čas s ligovými hráči v jedné šatně. Oba kluky s tátou potkala nedávno smutná událost v rodině a mohli teď alespoň na pár hodin zažívat chvíle s ligovým týmem.

Před několika týdny prohrála maminka obou kluků Davida a Jirky boj se zákeřnou nemocí. Nedovedeme si představit, jaký smutek a bolest museli oba zažívat, stejně tak otec kluků Jiří Svojtka, bývalý ligový hráč Jablonce. I přes tuto smutnou událost oba kluci dobře pracují ve škole, daří se jim ve fotbale a právem by na ně mamka byla pyšná. A ve středu čekalo na kluky velké překvapení. Honza Hanuš domluvil setkání s hráči A týmu, oba dostali podepsané dresy a nakonec přišla i možnost absolvovat tréninkovou jednotku přímo s ligovými hráči.

„Kluky jsme si vzali i do tréninku, šli s námi do rozcvičky a nějakých cvičení s míčem. Při herních věcech se jim věnoval náš kondiční trenér a cvičili s hráči, kteří se pomalu vrací po zranění. Na závěr tréninku si s námi dali střelbu. Je dobře, že tu s námi byli, jsou šikovní. Je hodně smutné, co je v nedávné době potkalo a děti bychom měli vidět hlavně spokojené a šťastné. Myslím, že to se určitě povedlo a bylo vidět, že jim společné setkání a trénink s námi udělal radost,“ říká ke středečnímu překvapení vedoucí mužstva Jan Krob.

Jméno Svojtka je s jabloneckým fotbalem spjaté od začátku nového tisíciletí. V letech 2001 až 2006 hrál ligu za Jablonec Jiří Svojtka a připsal si 92 prvoligových startů, ve kterých jako obránce vstřelil i jeden gól. Jako spoluhráče zažil například Jožku Webera, Michala Špita, Davida Lafatu nebo se potkal také se současným asistentem Tomášem Čížkem. Nyní se příjemní Svojtka opět etabluje v FK Jablonec a kluci David Svojtka v kategorii U11 a Jiří Svojtka ml. v kategorii U13 sbírají starty v jabloneckém dresu. Mladší David byl nedávno při ligovém duelu s Baníkem vyhlášen hráčem měsíce března za Fotbalovou akademii Jablonec.