JABLONEC x KARVINÁ

19. KOLO, STADION STŘELNICE

Poslední souboj roku 2023 doma proti MFK Karviná

Definitivní tečku za ligovým podzimem a rokem 2023 udělá Jablonec tuto sobotu na domácím hřišti. Na Střelnici nám bude soupeřem třináctý celek ligové tabulky z Karviné.

Karvinští fotbalisté začali letošní ligovou sezonu přesvědčivou výhrou 4:1 nad Zlínem, jenže v dalších osmi zápasech získali jediný bod za domácí remízu 1:1 právě s naším Jabloncem. To už ale v hornickém městě docházela tamním funkcionářům trpělivost a sáhli ke změně u kormidla týmu. Po dvou letech a šesti měsících byl povolán zpět do služeb slovenský trenér Jujar Jarábek. „Jako bych se vrátil po týdenní odmlce. Tím, že to tady znám, přicházím jako domům,“ prohlásil šedesátiletý kouč a pokračoval. „Česká liga má vysokou kvalitu, jde dopředu. Našim klukům nevyšel start do ligy. Kádr je tu kvalitní, ale ve hře se dá hodně toho zlepšit,“konstatoval po návratu do Karviné. Po hráčích požadoval nasazení, agresivitu a aktivní hru. To všechno bylo na hřišti vidět hned v prvním zápase pod jeho vedením. Karviná zvítězila při Jarábkově premiéře 5:2 nad Libercem a vyhrála po dlouhých osmi zápasech. Tým následně získal další tříbodové výhry nad Hradcem Králové a šokoval fotbalovou veřejnost venkovní výhrou 1:0 na půdě Plzně. Jenže od listopadu přišel útlum, Karviná prohrála čtyři zápasy a následně se musela vyrovnat s dvojicí odložených zápasů, kvůli nevyhovujícím terénům. Po nechtěné pauze naskočil Jarábkův tým opět do hry tuto středu v Mladé Boleslavi, kde vedl už o dva góly, ale nakonec se musel spokojit s bodem po remíze 2:2. „Musím chlapcům poděkovat za obětavost. Ten bod je sladkou odměnou a myslím si, že jsme si ho i zasloužili,“ konstatoval Jarábek. Jeho tým necestoval ve středu zpět přes celou republiku, ale povzbuzen středečním bodem se rovnou přesunul k sobotnímu zápasu do Jablonce. „Vracet se do Karviné by bylo dost únavné. Všichni včetně vedení děláme maximum pro bodový zisk i v Jablonci. Odtrénujeme tam, zregenerujeme a připravíme se na Jablonec,“velí hlavní kouč před posledním zápasem sezony.

Jablonec přišel v posledním kole o šestizápasovou sérii bez porážky, když prohrál na Spartě 0:3 všemi góly z prvního poločasu. Teď se však Látalův celek soustředí na závěrečný duel podzimu. „Víme, že nás čeká houževnatý a silový protivník. Samozřejmě víme, že nás nic lehkého nečeká, protože i zápas v Karviné byl náročný, soupeř má dobré kontry. Myslím si, že typově to bude podobné jako s Teplicemi. Z naší strany hodně o trpělivosti a poctivosti. Karviná měla ve středu výborný vstup do zápasu, dala dvě branky a od toho se odvíjel celý zápas,“ říká před sobotním zápasem trenér Radoslav Látal.

Jablonec s Karvinou zakončí ligový podzim 2023 svým 15. vzájemným zápasem. Paradoxně nejlepším střelcem dosavadních soubojů je osmigólový útočník Doležal, nyní ve službách našeho soupeře z Karviné. Vzájemná bilance odehraných zápasů je nakloněna na stranu Severočechů, kteří zvládli vítězně devět zápasů, tři duely skončily remízou a dvě utkání vyhrála Karviná. Jablonec neprohrál v těchto soubojích rovných pět let. Na začátku letošní sezony v půlce srpna remizoval v Karviné 1:1.

Na sobotní utkání je možný VSTUP už od 20,- Kč! Kdo udělá úspěšnější tečku za ligovým podzimem?

Utkání začíná v sobotu 16. prosince od 15 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou
Rozhodčí: Černý Dalibor - Antoníček Petr, Slavíček Lukáš
Delegát: Lhoták Luděk, Farský Tomáš
VAR: Petřík Jan AVAR: Mokrusch Tomáš

Drama s Teplicemi skončilo vítězstvím 3:2!

V dohrávce odloženého utkání 17. kola FORTUNA:LIGY mezi Jabloncem a Teplicemi vítězíme 3:2! Prosadil se opět kapitán Kratochvíl, pak přišel vlastní gól a v závěru rozhodl střídající Jan Chramosta gólem na 3:2.

Trenér Radoslav Látal si v utkání proti Teplicím odpykával trest za 4 žluté karty a hlavní slovo na střídačce tak měl první asistent Tomáš Čížek. Sestava se oproti zápasu s Pardubicemi nezměnila a o body tak bojovala stejná základní jedenáctka.

Od úvodu zápasu byl Jablonec aktivnější a během prvních pěti minut si Jablonec vytvořil dvě dobré šance. Nejprve tvrdě pálil Matouš Krulich a následně stejného hráče hledal skvělým centrem za obranu Štěpánek, ale Krulich zakončit nemohl, přihrál pod sebe, ale obrana Teplic byla na místě.

Po jednom z centrů do vápna Teplic jeden z bránících hráčů zahrál rukou a sudí Batík si šel situaci prohlédnout k monitoru a nařídil pokutový kop. Po pětiminutovém prostoji si vzal míč Kratochvíl a s přehledem poslal Jablonec do vedení přesnou ranou – 1:0!

Po dvaceti minutách hry jsme zahrávali první rohový kop v utkání, centr Alegueho našel dobré místo ve vápně a zakončení bylo zablokováno obranou hostů. Odražený míč se snažil navést do střelecké pozice Pleštil, ale jeho pokus byl také blokovaný.

Ve 27. minutě byl faulován Martinec, Kratochvíl následně zakopl míč, aby mohl být Martinec ošetřen. Tepličtí nám však míč nevrátili a po rychlém kontru srovnali na 1:1… Duch fair play pláče.

Ve 31. minutě byl blízko gólu opět Krulich, kterému Černák vracel hlavou míč před branku a Krulich střelou z otočky orazítkoval tyč u šibenice.

Krátce před poločasem Hurtado centroval do vápna, kde číhal za Urbancem Pleštil a hostující hráč ve snaze ubránit Pleštila poslal míč do vlastní sítě – 2:1!

Závěr pětiminutového nastavení jsme zkušeně zvládli a odcházeli do šaten při vedení 2:1.

Do druhého dějství jsme nastoupili beze změn, ale hra již nebyla od úvodu tak aktivní jako v úvodu zápasu. Byli jsme více na míči, ale naše akce končily většinou v okolí vápna Teplic. Po dvaceti minutách 2. poločasu pak chybovala obrana Jablonce a situaci musel hasit Hurtado, který bohužel fauloval ve vápně a Havelka proměnil nařízenou penaltu – 2:2.

V 70. minutě jsme sáhli ke dvojitému střídání. Oživení hry měl přinést příchody Chramosty a Jovoviće, kteří nahradili Alegueho s Pleštilem. Málem však udeřilo na druhé straně, ale Jan Hanuš vytáhl skvělý zákrok proti hlavičce Teplic.

Čtvrt hodiny před koncem přišla další dvě střídání. Krulicha s Martincem nahradili Houska s Velichem a většinu sil jsme vrhli dopředu do ofenzivy. V 86. minutě narýsoval přesnou šajtlí Jovović míč za obranu na Chramostu, který se v oblíbené pozici nemýlil a poslal Jablonec do vedení 3:2!

V závěru zápasu jsme si výsledek již pohlídali a připsali jsme si důležité tři body.

FK Jablonec – FK Teplice 3:2 (2:1)

Branky: 16. Kratochvíl z pen., 45. vlastní Urbanec, 85. Chramosta – 27. a 65. z pen. Havelka.
Rozhodčí: Batík – Nádvorník, Pochylý – Adámková (video).
ŽK: Kratochvíl, Martinec, Černák, Štěpánek, Polidar – Trubač, Knapík, Chaloupek, Grigar, Hronek, Křišťan, Frťala (trenér).
Diváci: 789.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek, Tekijaški, Hurtado – Černák (89. Polidar), Kratochvíl, Martinec (77. Houska), Čanturišvili – Pleštil (70. Chramosta), Alégué (70. Jovovič) – Krulich (77. Velich). Trenér: Čížek.

Teplice: Grigar – Cykalo, Chaloupek, Mičevič – Radosta (90.+1 Fila), Knapík, Havelka (75. Křišťan), Urbanec (75. Bílek) – Trubač (52. Hronek) – Jásir, Gning (52. Vachoušek). Trenér: Frťala.

Item 1 of 4

Lídr ligy nás na Letné vyškolil

Šňůra jabloneckých fotbalistů bez porážky skončila v sobotu na půdě úřadujícího mistra. Sparta rozhodla o svém vítězství třemi góly během pouhých dvanácti minut prvního poločasu.

Trenéru Látalovi chybělo na Letné z různých důvodů hned několik hráčů. Zdravotní stav nepustil do zápasu Drchala, Chramostu a Daniela Součka. Kvůli dohodě klubů o hostování nemohl nastoupit Filip Souček a pro žluté karty chyběl i Polidar.

Sparta začala aktivně, hned v úvodní minutě napálil odražený míč těsně vedle naší svatyně Birmančević! Po pěti minutách hry se na jabloneckou obranu valil nebezpečný útok po naší pravé straně, všem unikl Haraslín a ve vápně našel zcela volného Laciho, který naštěstí mířil metr vedle Hanušovy tyče. Ve 12. minutě už se ale skóre měnilo, Kairinen načasoval skvostnou průnikovou přihrávku za obranu na Kuchtu, který z úhlu prostřelil Hanuše ke vzdálenější tyči – 1:0.

O pět minut později bouřila Letná gólově znovu, jablonečtí obránci nechali neskutečně prostoru ke zpracování vysokého balonu Haraslínovi ve vápně, ten se pak elegantně zbavil obou jabloneckých stoperů a propálil Hanuše na 2:0.

Jablonecká obrana byla dál v nedbalkách, ve 24. minutě při kombinační akci domácích nedokázali naši obránci míč odkopnout do bezpečí, toho využil Kuchta, který se otočil kolem svého strážce a nastřelil hruď brankáře Hanuše, odražený míč přesto z úhlu poslat do branky na 3:0 Preciado.

Jablonec se poprvé v hlavním městě připomněl až po půlhodině hry, sprintem přes půl hřiště se do zakončení prodral Alegue, jeho úmysl zakončit k tyči, ale přečetl výborný Vindal! Do kabin tak odcházeli s tříbrankovým náskokem Letenští.

O poločase vystřídal Krulicha Jovović a právě černohorský reprezentant rozjel hned po změně stran akci a přihrál na penaltu volnému Černákovi, který ale ve skluzu na míč těsně nedosáhl! V 57. minutě Jovović skvěle vyslal do zakončení Černáka, kterého zezadu podrazil Vitík a rozhodčí nařídil penaltu pro Jablonec! Po zásahu VAR však své rozhodnutí změnil, přestupek vytáhl těsně před vápno a Vitíkovi ukázal červenou kartu a poslal ho do kabin. Trestný kop poslal následně Kratochvíl s pomocí teče těsně vedle sparťanské branky.

Jablonec se v početní výhodě přeci jen tlačil více do zakončení, zároveň si ale musel dávat pozor na rychlé brejkové situace domácích. Nepřesný v zakončení byl Martinec a po něm i Černák. Deset minut před koncem mohl navýšit vedení domácích střádající Karabec, po jeho individuálním průniku však podržel naše barvy parádním zákrokem brankář Hanuš! Jablonec mohl korigovat skore vzápětí, jenže se neujala ani hlavička Tchanturishviliho. V nastaveném čase ještě překopl domácí branku Houska.

16111 diváků nakonec na Letné přihlíželo vítězství domácích barev 3:0.

AC Sparta Praha – FK Jablonec 3:0 (3:0)

Branky: 12. Kuchta, 17. Haraslín, 24. Preciado.
Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Podaný – Všetečka (video).
ŽK: Laci – Alégué, Štěpánek, Kratochvíl.
ČK: 60. Vitík (Sparta).
Diváci: 16 111.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Krejčí – Preciado, Kairinen (65. Sadílek), Laci, Ryneš (84. Zelený) – Birmančevič (65. Karabec), Haraslín (73. Pešek) – Kuchta (73. Sejk). Trenér: Priske.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek (87. Slávik), Tekijaški, Hurtado (74. Velich) – Černák, Hübschman (68. Houska), Kratochvíl, Čanturišvili – Martinec, Alégué (87. Náprstek) – Krulich (46. Jovovič). Trenér: Látal.

Item 1 of 4

Zelená barva opět pomáhá. Liga na závěr podzimu podpoří Nadační fond Zelený život

FORTUNA:LIGA se před zimní pauzou opět oděje do zelené barvy. Ligová fotbalová asociace ve spolupráci s kluby nejvyšší domácí soutěže věnuje 19. kolo Nadačnímu fondu Zelený život, jehož cílem je podpora mladých fotbalistů a fotbalistek ze sociálně slabších rodin ve věku 5 až 15 let.

Nadační fond Zelený život proto bude v sobotu i neděli na stadionech jasně patrný, a to díky tzv. Zelenému kolu. Ať už při nástupech, kdy rozhodčího utkání doprovodí jedno z dětí v barvách projektu, či před samotným výkopem, kdy se k podpoře mladých fotbalistů a fotbalistek připojí hráči všech celků. S propagací pomůže také vysílatel nejvyšší soutěže O2 TV sport v předzápasových studiích i na hrací ploše.

„Nadační fond Zelený život je jedním z nejdůležitějších projektů Ligové fotbalové asociace a máme velkou radost, že v jeho propagaci máme podporu napříč ligou i na televizních obrazovkách. Je znát, že si všichni dobře uvědomujeme, že profesionální fotbal má i silnou společenskou odpovědnost. Věříme proto, že díky Zelenému kolu se podaří ještě zvýšit povědomí o fondu a budeme schopni získat ještě více prostředků na podporu malých fotbalistů i fotbalistek,“ řekl obchodní a marketingový ředitel LFA Hajný.

Naposledy Zelené kolo proběhlo v rámci 30. kola minulé sezony, kdy fond podpořily jak kluby FORTUNA:LIGY, tak i FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Do utkání nastoupili kapitáni všech celků s unikátními kapitánskými páskami, které byly následně v dobročinné aukci vydraženy a prostředky z nich byly nasměřovány právě pro podporu dětí ze sociálně slabších rodin.

NF Zelený život, jehož patrony jsou nejlepší střelec historie F:L David Lafata a současný hráč FC Zlín Antonín Fantiš, díky tomu mohl na začátku června vyhovět dalším pěti žádostem o podporu. Doposud bylo celkově podpořeno 24 dětí, z toho většina opakovaně, mezi které bylo rozděleno 240 000 Kč.

O podporu na sportovní činnost mohou žádat malé fotbalistky, fotbalisté a jejich zástupci i nadále, a to prostřednictvím formuláře na oficiálním webu LFA nebo na stránkách www.zelenyzivot.org.

„V současnosti podporujeme děti z větších i menších klubů po celé republice a budeme jedině rádi, pokud se jejich počet bude zvyšovat. Kritéria pro tuto žádost jsou jasně daná. Musí jít o děti ve věku 5 až 15 let a příspěvek, který je ročně maximálně 10 tisíc korun, musí směřovat na přímé náklady spojené se sportováním ve fotbalovém klubu jako jsou členské příspěvky, kopačky či jiné vybavení,“ vysvětlil Hajný.

Nadační fond Zelený život vznikl v roce 2015 a je inspirovaný Modrým životem z knížek Jaroslava Foglara. Ligová fotbalová asociace ho zřídila se záměrem účinné podpory mladých fotbalistů a fotbalistek ve věku 5-15 let, kteří vyrůstají ve ztížených sociálních a ekonomických podmínkách. Cílem nadačního fondu Zelený život je umožnit sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek peněz.

Prostředky Zelený život získává z charitativních dražeb fotbalových předmětů, příspěvků partnerů Ligové fotbalové asociace a příspěvků individuálních dárců.

Zimní příprava A týmu

Po utkání s Karvinou nastupuje tým na dovolenou, aby hráči i realizační tým nabrali energii do startu přípravy na jarní část FORTUNA:LIGY.

Zpět na Střelnici se tým opět sejde hned 4. ledna 2024. Tradičně bude zimní příprava rozdělena do více bloků a gradovat by přípravné období mělo na herním soustředění. Po několika letech zkusíme v zimě změnu a na herní soustředění se tentokrát vydáme do Turecka.

Během zimy bychom měli odehrát celkem sedm přípravných zápasů. Čtyři v první fázi přípravy (Varnsdorf, KS Karkonosze Jelenia Góra, Dynamo Drážďany či Velké Hamry) a tři na soustředění v Turecku. Přesné termíny a soupeře v Turecku zveřejníme na startu zimní přípravy.

SPECIÁLNÍ AKCE NA ZÁPAS

Během utkání proti MFK Karviná můžete ve fanshopu na Střelnici koupit fleecovou deku FK Jablonec za speciální cenu 310 Kč! V chladivém počasí vám poslouží dobře i na Střelnici!

NOVÁ ŠÁLA FKJ

NOVÁ ŠÁLA V PRODEJI!

Za 250 Kč pro vás máme v nabídce novou šálu FK Jablonec. Z jedné strany ji zdobí název klubu FK Jablonec, na druhé straně pak nápis Jablonečáci.

POVLEČENÍ 23/24

POVLEČENÍ FKJ 2023/24

Není nic lepšího než usínat ve svých oblíbených barvách. V nabídce máme povlečení s motivy dresů ligového ročníku 2023/24. Cena je 1500 Kč.

SOVIČKA FKJ

SOVIČKA FKJ

MALÁ JIZERKA

Plyšová sovička s logem Vašeho oblíbeného klubu. Pořiďte si domů klubového maskota Jizerku v malé verzi. Cena je 350 Kč.

SEDÁK

SEDÁK

SEDÁK FKJ

Pěnový sedák s uchem z pevného materiálu. Do chladného počasí je to ideální pomocník.

U mládeže se za půlrok odvedl kus práce

Velmi dobrých výsledků dosahovali v podzimní části hráči B-týmu i dorostu U19. Sportovní manažer B-týmu a mládeže Adam Pelta se ohlíží za výsledky a prací mládežnického úseku FK Jablonec.

B-tým zažil v létě poměrně razantní zásah ve svém kádru. Panuje proto s šestým místem po podzimu spokojenost?

Změn bylo velké množství. Do týmu se zapojilo hodně mladých hráčů z dorostu. Šesté místo po podzimu je pro nás velký úspěch. Cílem bylo nehrát o záchranu a doufám, že to tak i do konce soutěže vydrží. Bodů máme pořád málo, ke klidu potřebujeme 32 bodů (úsměv).

V létě z kádru rezervy odešla zkušená osa týmu v podobě Rozkovce či Daníčka. Nebáli jste se, co to s týmem udělá?

Ten mančaft jsme skládali s trenérem a kdybychom těm stávajícím hráčům nevěřili, tak to neděláme. Samozřejmě se snížil počet zkušených hráčů, z nich nám tam zbyli prakticky už jen Jarda Diviš a Honza Vošahlík. Zároveň jsme do týmu přivedli Lukáše Huška, což je náš odchovanec, kterému jsme chtěli ještě pomoct nakopnout jeho kariéru. On patří do té střední věkové skupiny, nějaký měsíc dva mu trvalo, než se do toho dostal. Ale když už pak hrál, tak nám pomohl a dal důležité góly. Mančaft se celkově dost proměnil.

Během podzimu se podařilo do týmu především začlenit nové tváře z vlastní líhně.

Osobně z toho mám velkou radost. Po delší době se nám podařilo do sestavy dostat větší počet našich odchovanců. Čekali jsme na trochu silnější ročník. Když jsem béčko přebíral z Juniorské ligy, tak v týmu byli vždy jeden až dva kluci, kteří na třetí ligu měli. Letošní ročník, který B-tým doplnil, ten se povedl. Každý rok dáváme hráčům z dorostu šanci, absolvují přípravu a pak se s nimi postupně domlouváme, rozstrkáváme je různě po okrese, do divizí, krajů a podobně. Máme velkou výhodu v tom, že většina hráčů z dorostu jsou místní kluci. Snažíme se okres zásobovat hráči a tím ho podporovat, aby ten fotbal tady neskončil.

Béčko vám muselo na podzim dělat jen radost.

Přesně tak. Jsem moc spokojený i s trenérským štábem. Myslím si, že to funguje. Trenér Vomáčka je mladý kouč, který hraje s týmem náročný fyzický i běžecký fotbal. Je to i na našich zápasech vidět. Hodně duelů jsme dokázali zlomit určitou vůlí a nasazením. Tým má dobrou atmosféru. Myslím si, že je to dobře nastavené.

Dají se v zimě očekávat další změny, nebo kádr rezervy zůstane stejný?

Nějaké změny nejspíš budou. Některé kluky doporučíme i do přípravy s A-týmem a bude záležet jen na nich, jakým způsobem se ukážou a dokážou prosadit. Zdravá mladá konkurence není nikdy na škodu. Další nové hráče z dorostu zkusíme. V Železném Brodě máme dva kluky, počítáme se Svobodou v Turnově, v Hamrech máme Hanzlíčka. Zápasů v přípravě bude dost, všichni dostanou šanci a všichni se o to musí porvat.

Jaká byla spokojenost s hráči ligového A-týmu, kteří rezervě během podzimu vypomáhali?

Ze začátku sezony nám kluci z A-týmu výrazně pomohli. Díky nim jsme udělali nějaké body a získali sebevědomí. Třeba Krulich se Schönem nám udělali zápas v Pardubicích a díky tomu jsme se odpíchli. Rázem jsme měli po dvou kolech čtyři body a to nám pomohlo psychicky. Pak už naši hráči sebevědomí měli a stávalo se, že někdy přišli hráči z A-týmu a už u nich nebyla taková vůle a chuť. Což se možná někdy projevilo. Béčko je tu od toho, aby tu ti kluci z ligového týmu hráli. Třeba Krulda (Krulich) se tu solidně rozehrál.

Jak probíhá komunikace se zapůjčováním hráčů mezi A a B-týmem?

Za mě spolupráce s A-týmem funguje nadmíru. Říkáme si to upřímně. Trenér Látal třeba přijde, že někdo musí hrát a my mu vždycky vyhovíme. Stalo se nám ale také, že jsme museli třeba střídat o poločase tři hráče A-týmu v České Lípě, což není standardní. Ale pokud se kdokoliv podívá na video z toho zápasu, tak uvidí, že to od hráčů z ligového kádru nebylo dobré. Ale i to je fotbal. Není pak divu, že někdo z A-týmu následně nehrál a bylo to na základě jeho předchozího výkonu u B-týmu. My si to vždy interně řekneme a vyříkáme. S tím jsme s trenérem Látalem ve shodě. Na fotbal máme podobné vidění. Když ale vidím, že třeba náš dorostenec má aktuálně lepší formu. Tak si myslím, že je pak škoda ho nenechat hrát na úkor zkušeného pardála. Když jsou mladí lepší, měli by hrát. To je můj názor.

Pojďme k dalším mládežnickým celkům. Hodně radost nám na podzim dělal dorost U19.

U mládeže se za ten půlrok odvedl kus práce. Velkým úspěchem je, že U19 hraje pod vedením trenérů Bulíře a Vodičky o postup do Extraligy a je na děleném prvním místě s Bohemians. U19 je takovou jakoby výkladní skříní zapsaného spolku FK. Je vidět, že i místní kluci můžou být konkurence schopní i republikově. Chodím se na ně dívat poměrně často a jsem si poměrně jistý, že nějaké tři čtyři hráče dorost posune do béčka. Věřím, že někdo z béčka půjde i do A-týmu. Proběhne tak přirozená fluktuace, která dodá do kabin novou konkurenci, nový šmrnc a oživení. Hráči v dorostu jsou zajímaví, byli schopni vyhrávat třeba o gól, byly tam důležité momenty. Jsem rád, že jsme přivedli do béčka brankáře Alberta Kotlína, který chodil chytat i za dorost a ve většině zápasů jim hodně pomohl. Tím, že dorost hraje o postup, se mu snažíme takto pomáhat. Třeba hráči béčka Kuba Gaši a Vojta Werani jsou v sobotu na lavičce nebo hrají a pak jdou ještě v neděli v nějaké rozumné míře pomoct dorostu. S takovým přístupem jsme hodně spokojený. Jsem rád, že funguje i spolupráce béčko – dorost. Dřív to v tomto směru nebylo úplně ono. Ono se vždycky mluví o tom, jak funguje spolupráce A-týmu s B-týmem, ale ona je skoro důležitější spolupráce mezi B-týmem a dorostem.

Liga dorostu se letos změnila, hraje jí dvacet mančaftů.

Ze dvou skupin se stala jedna, je v ní tudíž větší konkurence. Ale například jsme hráli s poslední Příbramí a jejich mančaft nevypadal na to, že by šlo o nejhorší celek soutěže. Dost jsme se s nimi trápili. Je to teď hodně vyrovnaná soutěž. Myslím si, že první tři čtyři týmy tabulky by nějak mega nepropadly ani v Extralize. Vyšší soutěž je samozřejmě logisticky více náročnější, je tam dojíždění na Moravu. My ale máme sportovní ambice ty největší a budeme bojovat do posledního kola. Hráčům a realizáku bych chtěl tímto poděkovat, jak nás reprezentují. Bohužel další ročníky jako U18, U17 a U16 už takové výsledky nemají. U těchto týmů je potřeba mančafty trochu doplnit a pracovat.

K reorganizaci došlo také v žákovských kategoriích.

Ano, od U15 do U12 se nově hraje se stejnými týmy. U15 tedy určuje s kým bude hrát i U12. Naši mladí tak naráží na těžší mančafty. To je samozřejmě dobré, ale nám to zároveň trochu nastavilo zrcadlo. Kromě U14 a jakž takž U12 na tom výsledkově nejsme dobře. V historii jsme tu trochu zaspali. U15 je dnes na barážových pozicích a U13 je také na chvostu tabulky. V průběhu soutěže jsme u U15 změnili trenéra, Standa Bejda byl s nimi rok a měl to těžké. Kluci vyhráli po roce snad jednou v Novém Bydžově a pak ještě v přípravě. Dělat fotbal a rok nevyhrát, to je pro trenéry i hráče extrémně těžké.Rozhodli jsme se proto, že to oživíme. Oslovil jsem trenéra Tomáše Noska, který už v Jablonci působil. Naposledy působil v Turnově u divizního celku. Je to člověk, který má zkušenosti s mládežnickým fotbalem. Pokoukával jsem po něm už déle, ale on si chtěl dát od fotbalu trochu pauzu. Teď se rozhodl, že do toho půjde. A my se mu budeme snažit pomoct a vyjít vstříc. V zimě se budeme jeho mančaft snažit okysličit a dávat mu maximální servis, tak aby se ten tým pokusil zvednout a byl konkurenceschopnější. V našem kraji je hodně sportů a náš okres není až tak silný jako jiné okresy. Proto se snažíme trochu více propojit se semilským okresem. Ale ani to není úplně jednoduché.

Dost změn se událo také u trenérů přípravek.

Hodně se snažíme o to, aby tam byli mladí kluci s ambicemi a chutí. Je tam tlak na to, aby se vzdělávali. Dobrou práci tam odvádí Marcel Belšan, který umí ty nejmenší děti do fotbalu vtáhnout. Hodně se snažíme chodit do školek a škol. Marcel Belšan chodí spíš do škol, Jirka Mašek zase do školek. Snažíme se zlepšovat image a PR naší fotbalové akademie, tak aby děti i rodiče měli k našemu klubu vztah.

Jak se na podzim dařilo přípravkám?

Tam jsme na tom slušně, jsme konkurenceschopní. Máme tam nějaké kluky, kteří vyčnívají a ty už posouváme výš. Myslím si, že je to tak správně. Někdy když je pak ten mančaft o ně oslabený, tak ty výsledky ale nejsou takové.

Kde máme tedy u mladších ročníků rezervy?

V Jablonci jsme schopni v kategorii vytvořit tři čtyři top hráče, další tři čtyři v té střední vrstvě a pak je ten zbytek. Jenže my potřebujeme v té střední skupině mnohem více hráčů. To je náš problém. Ve výkonnostní střední skupině vytvoříme málo hráčů, pak se nám třeba stane, že se nám jeden dva zraní a rázem je nás málo a máme problém. Na Planeo Cupu jsme schopni postoupit a porazit všechny, ale jak přejdeme na větší hřiště, kde se už hraje jedenáct na jedenáct, tak jsme na tom špatně. Pak už to není o tom, že jeden dobrej hráč vezme míč a proběhne celé hřiště. To jde v přípravce, ale výš už ne. Na tomhle potřebujeme zapracovat. Chce to samozřejmě více top hráčů a více hráčů té střední skupiny.

Pro výchovu mládeže vám letos první celou zimu bude sloužit nová nafukovací hala. K dispozici však máte další nové zázemí.

Do zázemí se povedlo hodně investovat. Každý si musel všimnout toho, že se nám povedla vybudovat nafukovačka. Jsou opravené kabiny v tribuně B. Vedle Mozartovky se udělala malá umělka, kam chodí veřejnost, školy a my také. Na Střelnici je nová posilovna, půlkruh za hřištěm bude sloužit nejmenším dětem, k dispozici je umělka pod tribunami i kolem hřiště. Všechno se využívá. Akademie teď fotbalový stadion Střelnice využívá v poměrně velkém rozsahu. Není to jen o A-týmu. Udělalo se kus práce. Teď je potřeba, aby se povedlo nějaké naše hráče posunout do A-týmu. Já osobně tam nějaké kluky vidím. Když budou pokorní a pracovití, tak šanci dostanou. Je to ale hlavně o nich.