JABLONEC x HRADEC KRÁLOVÉ

23. KOLO, STADION STŘELNICE

V sobotu proti Hradci Králové!

Sobotní domácí duel Jablonce s Hradcem Králové dostal v tomto týdnu zajímavý náboj. Našeho soupeře totiž přiveze na Střelnici náš někdejší trenér David Horejš, který ve středu převzal po Václavu Kotalovi Votroky.

Původně plánovaný anglický týden jabloneckých fotbalistů zhatila mlha, kvůli které musel být odložen úterní semifinálový zápas MOL Cupu mezi Jabloncem a Plzní. Severočeský tým se tak mohl o to více soustředit na sobotní důležitý zápas s tabulkovým sousedem z Hradce Králové.

Východočeši dostali před vzájemným zápasem zajímavý impuls v podobě nového hlavního kouče. Ve středu ráno totiž skončil na lavičce Votroků na vlastní žádost kvůli zdravotnímu stavu trenér Václav Kotal. Místo něj klub angažoval Davida Horejše, jenž naposledy vedl v lize právě náš Jablonec. Někdejší jablonecký kouč si ke svému novému ligovému angažmá bere jako asistenta Lukáše Váchu. Zkušenému matadorovi Kotalovi pak klub nabídl roli konzultanta.

Votroci mění v probíhající sezoně hlavního kouče už podruhé, v září skončil na lavičce po neuspokojivých výsledcích Jozef Weber, nyní přebírá mužstvo na 12. pozici Horejš. „Tento týden byl hektický. Mluvil jsem s trenérem Kotalem, ve středu vedl první trénink. Hradec teď není o mně, je to o hráčích a o lidech co nám fandí. Společně věřím, že splníme vytyčený cíl. Musíme postupně zvyšovat kvalitu hry a náročnost. Hradec se výrazně změnil především výstavbou stadionu. Dýchne to tu na vás luxusem. Je to i závazek,“ uvědomuje si nový kouč, který přiveze svůj nový tým paradoxně hned na půdu Jablonce, kde naposledy ligu trénoval. „Že to vyšlo takhle, s tím nikdo nic neudělá. Nechceme si soupeře vybírat, musíme koukat hlavně na sebe. Do konce základní části zbývá odehrát osm kol a my je musíme zvládnout. Půjdeme zápas od zápasu. To, že začátek vyšel zrovna na Jablonec, je ale opravdu specifické,“ pousměje se Horejš.

V kabině Hradce Králové v zimě k žádným velkým rotacím nedošlo. Posilou se stal gólman Knobloch, odešel Bajza. Z Prostějova východočeši přivedli levonohého stopera Spáčila, hostovat ze Sparty dorazil také záložník Kaštánek. „Rotace hráčů byla minimální. Nechtěli jsme dělat překotné změny, v létě jich bylo až až,“ potvrzuje sportovní ředitel Hradce Králové Sabou.

Látalův celek se v jarní části těší z probuzené produktivity, v každém ze zápasů vstřelil minimálně tři branky, naopak propustnější je obrana. V posledním kole Jablonec ztratil další dva body, když v samém závěru přišel o dvoubrankový náskok na půdě rivala z Liberce a nakonec se musel spokojit jen s bodem za divokou remízu 3:3. „Mají nového trenéra a vždycky je to nějaký impulz pro mužstvo. My se ale musíme dívat na sebe. Potřebujeme podat takový výkon, co jsme odvedli v posledních třech zápasech. A uvidíme, co z toho bude. Ztratili jsme nějaké body, mrzí to, ale teď nás čeká úplně jiný zápas. Hrajeme doma a bude to o nás, o našem výkonu. Víme, že Hradec Králové dobře brání, dva zápasy nedostali gól. Bude to úplně jiný zápas a je potřeba k tomu tak přistoupit,“ říká před sobotním zápasem trenér Jablonce Radoslav Látal.

Jablonec s Hradcem čeká v sobotu na Střelnici 32. vzájemný ligový mač. Pohled do historie prozrazuje, že vždy byl v těchto soubojích úspěšnější náš Jablonec, ten vyhrál 15 duelů, dalších 13 zápasů skončilo nerozhodně a 3 vítězství bral Hradce Králové. Nejčastějším výsledkem je pak remíza 2:2, která svítila na ukazateli skore 6x. Nejvíce gólů padlo na jaře 2011, kdy Jablonec vyhrál doma vysoko 7:0.

První jarní domácí zápas byl vítězný!

Zápasy Jablonce v úvodu jara rozhodně nenudí. Také v druhém jarním kole skončil náš duel brankovou přestřelkou, tentokrát už vítěznou pro naše barvy v poměru 5:2. Jablonec si připisuje tři důležité body proti posledním Českým Budějovicím.

Jablonec nastoupil na domácím trávníku s jednou změnou v základní jedenáctce oproti infarktovému zápasu na Slavii. Po kartách se vrátil do obranné formace stoper Hurtado, který nahradil Štěpánka, trenérům ze zdravotních důvodů nadále chyběli Daniel Souček a Matouš Krulich.

Hned v druhé minutě po akci Černáka napálil odražený míč z vápna na hostující branku Pleštil a gólman Šípoš musel jeho štiplavý pokus vyrazit do bezpečí. V další akci domácích barev Pleštil adresoval míč proti noze Kratochvílovi, ten ale trefil jen záda Tchanturishviliho a míč tak těsně předletěl soupeřovo břevno.

Jihočeši odpověděli průnikem Alliho Musy, který naštěstí z úhlu minul vzdálenější šibenici. V 9. minutě už se na Střelnici poprvé měnilo skóre, po centru z pravé strany hlavičkoval na bránu Pleštil, brankář Šípoš stačil míč vyrazit jen před sebe a pro dobíhajícího Tchanturishviliho nebyl problém poslal Jablonec do vedení 1:0!

Dynamo poté sevřelo Jablonec a během pár minut zahrávalo hned čtyři rohové kopy. Poslední z nich v 18. minutě však propadl k volnému Hellebrandovi, který placírkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě a srovnal na 1:1.

Jablonec si mohl vzít vedení brzy zpět, ale Tchanturishvili mířil v dobré pozici jen do středu branky. Ve slibné pozici se vzápětí zjevil i Martinec, místo zakončení na branku však hledal nesmyslně své spoluhráče. Při další akci Jablonce hledal Chramosta na zadní tyči střílenou přihrávkou Martince, ten bohužel ve skluzu na míč těsně nedosáhl. Před půlhodinou hry se s ničím nepáral útočník Chramosta a z první se snažil zakončit po centru Černáka, míč však přeletěl soupeřovu svatyni. Zmatků v hostující defenzívě nedokázali vzápětí využít ani nepřesně zakončující Pleštil a Polidar. Do poločasu pálil po rohovém kopu pánubohu do oken ještě Chramosta a tak se do kabin odcházelo za nerozhodného stavu.

Strhnout vedení se Jablonci podařilo hned po dvou minutách hry druhé půle. Po nakrátko rozehraném rohovém kopu poslal do vápna centr Nebyla a Martinec na zadní tyči dotlačil míč zblízka do sítě na 2:1!

V 56. minutě skvěle vystoupil stoper Tekijaški a rozjel tím nevědomky svou gólovou akci. Míč se po jeho přihrávce dostal k Chramostovi, který ale nenašel ve vápně nikoho ze spoluhráčů, v pravé strany vzápětí vrátil míč do vápna Nebyla a stoper Tekijaški zamířil hlavou přesně do vzdálenější šibenice na 3:1!

Hosté ale z ničeho nic v 62. minutě snížili, Pleštil nedokázal uhlídat míč mířící do zámezí, vzápětí prohrál na hranici vápna souboj Kratochvíl se Suchanem, který se následně krásně opřel do balonu a ten skončil v horním růžku Hanušovy branky – 3:2.

Dynamo vycítilo šanci a o chvíli později se prokombinoval do nebezpečné šance Černák, míč však napálil nad jablonecké břevno. Gólová přestřelka na Střelnici pokračovala v 72. minutě, Kratochvíl v hostujícím vápně zpětnou přihrávkou nabil Nebylovi, který levačkou zamířil přesně k tyči hostující branky na 4:2! Nebyla korunoval svůj dobrý výkon v zápase dvěma gólovými přihrávkami a premiérovým gólem v jabloneckém dresu.

V 86. minutě si Střelnice zbytečně radovala z premiérového gólu střídajícího Bennyho Kanakimana, který zužitkoval kolmici od Housky a propálil Šípoše na 5:2, bohužel branka neplatila pro ofsajd.

Střelnice se však přesto pěti branek dočkala, v nastaveném čase po přihrávce Housky skóroval z úhlu střídající útočník Drchal.

FK Jablonec – SK Dynamo České Budějovice 5:2 (1:1)

Branky: 8. Čanturišvili, 47. Martinec, 58. Tekijaški, 72. Nebyla, 90.+1 Drchal – 18. Hellebrand, 63. Suchan.
Rozhodčí: Machálek – Antoníček, Dohnálek – Zelinka (video).
ŽK: Houska, Látal (trenér, oba Jablonec).
Diváci: 1 443.

Jablonec: Hanuš – Černák (90. Drchal), Hurtado, Tekijaški, Polidar – Kratochvíl, Nebyla – Pleštil (73. Kanakimana) , Martinec (82. Štěpánek), Čanturišvili – Chramosta (73. Houska). Trenér: Látal.

Č. Budějovice: Šípoš – Sladký, Nikl, Králik, Trummer – Suchan, Čermák (79. Tranziska), Hellebrand – Šigut (73. Osmančík), Alli (73. Polanský) – Ondrášek. Trenér: Lerch.

Item 1 of 4

62. Podještědské derby skončilo hořkou plichtou

Derby Liberec – Jablonec skončilo divokou remízou 3:3! Jablonec mohou mrzet neproměněné šance, U Nisy vedl ještě pět minut před koncem o dvě branky, ale domácí stihli v závěru dvěma góly vyrovnat.

Do 62. Podještědského derby vyslal kouč Látal totožnou základní jedenáctku, jako do vydařeného domácího zápasu s Budějovicemi. Jablonec pokračoval na neoblíbeném stadionu U Nisy aktivně, jako v předešlých jarních zápasech a do vedení mohl jít už po dvou minutách hry. Z levé strany poslal do vápna dobrý centr Polidar k nohám vysunutého Martince, ten však nasměroval míč decimetry vedle.

Jablonecká lavička ale musela v tu chvíli řešit i nepříjemný moment a to brzké zranění Pleštila. Toho musel narychlo nahradit záložník Hollý, který na Střelnici přestoupil teprve ve čtvrtek a U Nisy si tak odbyl vskutku výživnou premiéru v jabloneckém dresu!

Druhou tutovku si hráči v zelenobílém dresu vypracovali v osmé minutě, k odraženému míči se ve vápně soupeře dostal Nebyla, efektní kličkou se zbavil Chaluše, jenže v zakončení nastřelil jen brankáře Bačkovského!

O tři minuty později znovu Jablonec zlobil v pokutovém území soupeře, Černák se snažil z šestnáctky najít své spoluhráče před brankou, ale centrovaný míč zasáhl rukou Varfolomieiev! Rozhodčí Pechanec nejdříve nechal pokračovat ve hře, ale po kontrole u VAR nařídil pokutový kop pro naše barvy za hraní rukou soupeře. K penaltě se postavil útočník Chramosta a precizní střelou k levé tyči poslal Jablonec za svou aktivitu už do vedení – 0:1!

Slovan se před jabloneckou branku dostával zejména při rohových kopech, to Jablonec byl dál mnohem nebezpečnější. Před půlhodinou hry zacentroval zleva do soupeřovy šestnáctky Chramosta, ve vápně na míč těsně nedosáhl Martinec. Míč se však brzy do centra dění vrátil a střídající Hollý donutil tvrdou ránou brankáře Bačkovského předvést skvělý reflex!

Jablonec neustupoval ze své aktivity ani po změně stran, v 53. minutě předvedli naši hráči skvělou kombinační akci na jeden dotek po ose Kratochvíl a Chramosta mohl zakončovat z malého vápna stoper Tekijaški, jenže sám před brankářem netrefil dobře přihrávku z levé strany hřiště!

V 58. minutě poslal před branku Bačkovského polostřelu-polocentr Chramosta, liberecký brankář chytající proti slunci míč vyrazil jen do Mikuly, od kterého se míč odrazil do branky – 0:2. Slušně zaplněný sektor našich příznivců tak mohutně oslavoval druhý gól našich barev.

Dvacet minut před koncem zastavil při brejku Hollého Ghali ze cenu snad i oranžové barvy, jenže VAR intervenoval a vrátil situaci do jabloneckého vápna, kde odhalil hraní rukou stopera Hurtada a střídající Rabušic z nařízené penalty snížil na 1:2.

Jablonec ale nevykolejil ani tento moment a odpověděl rázně a brzy. Hned za minutu novic Hollý adresoval do šestnáctky skvělou přihrávku a Tchanturishvili dloubnul míč do sítě před ležícího brankáře na 1:3! Bohužel při této brance došlo k nepříjemnému zranění domácího gólmana Bačkovského, který byl dlouze ošetřován a poté za potlesku obou celků odnesen na nosítkách a vystřídán.

Po rozehrávce napálil odražený míč na domácí branku bez přípravy Kratochvíl, ale mířil jen vysoko na tribunu za brankou. Pět minut před koncem se však Liberečtí dostali z ničeho nic na rozdíl jediné branky, Penner zacentroval od brankové čáry, Jablonečtí neuhlídali Preislera, který přesnou střelou k tyči snížil na 2:3!

Jablonec tak čekaly v samotném závěru perné minuty. S vypršením řádné hrací doby přišel další šok, z naší levé stany poslal přízemní centr na malé vápno Ghali a Chaluš ve skluzu srovnal na 3:3!

V osmiminutovém nastavení už si žádný ze severočeských rivalů větší šanci nevypracoval a tak se body dělily po divoké remíze 3:3!

FC Slovan Liberec - FK Jablonec 3:3 (0:1)

Branky: 72. Rabušic z pen., 85. Preisler, 90.+1 Chaluš - 13. Chramosta z pen., 58. vlastní Mikula, 73. Čanturišvili.
Rozhodčí: Pechanec - Pečenka, Kotalík - Petřík (video).
ŽK: Mikula, Žambůrek, Tupta - Kratochvíl, Hollý, Štěpánek.
Diváci: 4427.

Liberec: Bačkovský (76. Vliegen) - Prebsl, Chaluš, Mikula - Penner, Žambůrek, Varfolomejev (60. Doumbia), Ghali - Kok (67. Rabušic), Tupta (60. Preisler) - Kulenovič (60. Horský). Trenér: Kozel.

Jablonec: Hanuš - Černák, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Kratochvíl, Nebyla - Pleštil (5. Hollý, 90.+2 Štěpánek), Martinec (81. F. Souček), Čanturišvili - Chramosta (90.+2 Drchal). Trenér: Látal.

Item 1 of 4

Chramostu štval špatný závěr zápasu

S ofenzivním pojetím hry je spokojený náš útočník Jan Chramosta. V derby v Liberci proměnil penaltu a byl i u druhé naší branky. Stejně jako celý mančaft, ale litoval závěru zápasu a dalších ztracených bodů.

Honzo, diváci viděli zajímavé derby, ale pro nás opět se smolným koncem.

Pro diváka to byl asi zajímavý zápas. Motem toho zápasu bylo „Derby až na krev“ a já si myslím, že hráči tam nechali všechno. Bylo to vyhecované. Bohužel odjíždíme jen s jedním bodem, což si myslím, že je málo. Vedli jsme před koncem o dva góly a to bychom už měli udržet.

Co bylo hlavní příčinou toho nepovedeného závěru, kdy jsme dvakrát inkasovali a přišli o výhru?

Asi jsme se v tom závěru nechali až moc zatlačit. Balóny tam lítaly. Možná jsme měli být víc vytažení a dostávat jejich obránce víc pod tlak. Bohužel, asi už jsme si mysleli, že ten závěr nějak ukopeme.

U našeho gólu na 3:1 došlo k nepříjemnému zranění brankáře Bačkovského. Viděl jsi, co přesně se tam stalo?

Nejdřív jsem se radoval z toho našeho gólu. Nenapadlo mě, že se tam mohlo něco stát. Ale pak jsem se ohlédl a říkal jsem si, že ho asi trefil jejich obránce. V těchto situacích pak jde fotbal stranou. Hugo (brankář Bačkovský) je můj velkej kamarád. Před tiskovkou jsem se informoval, že by to snad mělo bejt jakž takž v pohodě. To je nejdůležitější.

Opět jsme vstřelili tři góly na půdě soupeře. Problémem ale zůstává, že i dost inkasujeme.

Bohužel, zatím to není úplně vyvážené, tak jak bychom chtěli. Teď je to takhle, hrajeme docela atraktivně, do šancí se dostáváme. Prostě musíme víc zapracovat na defenzivě. Obránce máme dobrý, je to jen o nějaké koncentraci celého týmu, tak abychom těm inkasovaným gólům zamezili.

V čem tkví ta proměna. Nezačal vám trenér dávat něco do jídla, že se oproti podzimu tak razantně proměnila naše ofenziva?

(smích) Ne do jídla nám fakt nic nedává. Dneska se nám povedl úvod zápasu. Ukázali jsme, že jsme na derby správně nažhavení. Měli jsme tam velice dobré situace, ze kterých by měl být gól už na začátku. Naštěstí jsme tu úvodní desetiminutovku korunovali gólem z penalty.

Šel jsi na penaltu a míč sis bral do ruky už ve chvíli, kdy rozhodčí Pechanec šel teprve přestupek kontrolovat k VARu.

Většinou když v těchto situacích rozhodčí zastaví hru a jde na video, tak je to velká pravděpodobnost, že ta penalta to bude. Proto jsem si šel pro ten balon, protože jsem si věřil.

Na penaltu jsi byl určený?

Máme hráče určené k exekuci, je to Kráťa (Kratochvíl), jsem to já. Když jsem na hřišti nebyl, tak to Kráťa suverénně proměňoval. Trochu jsme to řešili už před zápasem, říkal mi, že určitě bude kopat a já mu odpověděl – nebudeš (smích). Ale ne, míč mi pak při zápase nechal.

U Nisy se nám dlouhodobě nedaří, v novodobé historii jsme tu vyhráli jen dvakrát. Dnes jsme vedli ještě pět minut před koncem 3:1. Věřil jsi, že je hotovo a konečně tu zase vyhrajeme?

Já mám v Jablonci šílenou bilanci. Nikdy jsem tu za svoji kariéru nevyhrál. Jednou s Mladou Boleslaví jsme tu vedli ještě v 90. minutě, to jsem tomu byl asi nejblíž a nedopadlo to. A pak dneska, po gólu na 3:1 jsem si říkal, jó dneska je ten den. Už jsem se těšil, jak to pak oslavím. Bohužel, asi mi tady není přáno. Jsem takovej Smolíček tady u Nisy.