x
ČESKÉ BUDĚJOVICE

21. KOLO, STADION STŘELNICE

První domácí jarní zápas je tady!

V domácí jarní premiéře hostí dnes Jablonec v důležitém klání poslední tým ligové tabulky z Českých Budějovic.

Jihočechy provází v této sezoně problémy. Pod taktovkou trenérů Nikla a Zápotočného hráli na podzim někdy zajímavě, ale častokrát spíše neúčelně. S pouhými 11 body přezimovali poslední a okolo klubu je nadále spousta otazníků. Na veřejnosti se řeší bojkot fanoušků proti klubovému šéfovi, finanční trable i samotný prodej klubu. Proto nepřekvapí, že Dynamo bylo v zimě na přestupovém trhu spíše v úsporném režimu. Do Baníku odešel za odstupné útočník Adediran a jedinou posilou se stal německý útočník Tranziska. Až v tomto týdnu rozšířil řady jejich kádru navrátilec Brandner. „Nějaké problémy kolem tu jsou, ale věřím, že se brzy vyřeší a my se budeme moci soustředit jen na fotbal,“ komentoval dění v klubu nový kouč Lerch. „Jasně jsme řekli, že naším cílem je udržet ligu. Kluci jsou odhodlaní a chtějí se o to poprat,“ vzkázal před startem jara českobudějovický kouč. Pod jeho vedením Budějovice neprohrály žádné ze zimních přípravných utkání a podle výsledků se zřejmě podařilo zlepšit i na podzim tolik propustnou defenzívu.

Výsledky z přípravy budějovičtí fotbalisté potvrdili hned v úvodním jarním kole, kdy doma porazili favorizovaný Baník Ostrava jasně 3:0. „Byli jsme lepší, ale nemyslím si, že by nás Baník podcenil. Na cestě za záchranou je to malý krůček, ale taky velká vzpruha,“ prohlásil po vítězném utkání trenér Lerch. Radost z vítězství na úvod jara měl i českobudějovický stoper Králik. „Už v přípravě jsme neprohráli a proti Baníku jsme ukázali sílu. Zachráněni ale zdaleka nejsme. Sami sebe jsme ale přesvědčili, že na to máme. Potřebujeme sbírat další body, ideálně už teď v sobotu v Jablonci,“ přeje si Králik.

Jablonec se v úvodním dějství jara představil na horké půdě Slavie, kde přispěl ke svižnému a gólovému vývoji zápasu. Naši hráči třikrát dokázali srovnat skóre, ale v sedmé minutě nastavení o cenný bod přišli a museli zkousnout hořkou porážku 3:4. Bolestivou ztrátu teď musí Jablonečtí hodit za hlavu a soustředit se sobotní utkání s Českými Budějovicemi, které opět nebude žádnou snadnou procházkou. „Tlačí nás tabulka, takže zápas chceme zvládnout, abychom se dostali výš. Samozřejmě nás nečeká lehký soupeř, zahrál dobře s Baníkem, celou přípravu odehráli ve výborném stylu, mají nové trenéry, takže se tam určitě spoustu věcí změnilo. Musíme se na to přichystat tak, abychom byli připravení a odhodlaní jako na Slavii. Máme trochu zdravotní problémy, to nás teď trochu trápí, ale uvidíme do soboty, co se nám z toho vyvine. Situace nám velí zápas zvládnout a naplno bodovat,“ říká přes zápasem s Českými Budějovicemi trenér Radoslav Látal. Těšit ho může, že se mu do sestavy vrací stoper Hurtado, který si proti Slavii odpykal trest za žluté karty. „Je to pro nás stabilní a důležitý hráč do obrany ve stoperské dvojici s Tekijaškim. Jsou na sebe zvyklí, znají se, je to hráč, který nám na Slavii chyběl a určitě to bylo vidět. Ale musíme se vypořádat i se zraněnými hráči. Hurty se nám vrátí, ale trápí nás i něco jiného,“ dodává trenér Látal.

Se Slavií jsme rozjeli přestřelku s hořkým koncem

Gólovou přestřelkou se sedmi brankami otevřel Jablonec jarní část ligy. Na hřišti favorizované Slavie třikrát prohrával, ale pokaždé dokázal srovnat. O vydřený bod ale přišel v sedmé minutě nastaveného času, kdy po rohu strhl vítězství na domácí stranu Jurečka.

Do úvodního utkání jara vyslal kouč Látal základní jedenáctku, v které si odbyl premiéru novic Nebyla. Na kraji zálohy dostali prostor Pleštil a Černák, stoperskou dvojici obstarali tentokrát Štěpánek a Tekijaški. Ze zdravotních důvodů totiž trenérům chyběli Alegue, Krulich a Daniel Souček, kvůli osmi žlutým kartám zase stoper Hurtado.

Nažhavení domácí šli do vedení hned z první vážnější akce ve 3. minutě zápasu a odstartovali tím gólovou přestřelku. Dlouhý pas za obranu od Ševčíka neodvrátil Černák a do šance se hned řítil Wallem, který z úhlu zamířil přesně k tyči jablonecké branky – 1:0!

Černák svou úvodní chybu napravil o dvě minuty později, kdy poslal z pravé strany do vápna prudký míč, který v pádu usměrnil na zadní tyči do sítě Tchanturishvili a vyrovnal na 1:1!

Jenže v 11. minutě po autovém vhazování domácích zacentroval do jabloneckého vápna Masopust a Černák znovu ve vápně neuhlídal Wallema, který prudkou hlavičkou pod břevno nedal Hanušovi šanci – 2:1.

Jablonec ale znovu odpověděl i na tento moment. Ve 14. minutě po odraženém rohu poslal do vápna Slavie dobrý centr Polidar a Chramosta pěkným volejem do protipohybu brankáře znovu vyhroval tentokrát na 2:2!

Ve 22. minutě mohl jít Jablonec v Edenu dokonce do vedení, když dobře napadal rozehrávku soupeře a donutil Mandouse k nepřesné rozehrávce, míče se zmocnil uprostřed hřiště Chamosta, ale gólman Slavie jeho střelu zdálky stačil zneškodnit. Jablonec toho brzy litoval, Chytil se totiž o chvíli později prodral do našeho vápna, tam se šikovně obtočil okolo svých strážců a míč nezištně přihrál na zcela volného Jurečku, který neměl problém míč uklidit do sítě na 3:2.

Do poločasu ještě hlavičkoval těsně vedle Chytil a Juračka se z další branky v naší síti radoval předčasně, neboť zakončoval z jasného ofsajdu.

O poločase trenér Látal vystřídal Černáka, který byl u dvou našich inkasovaných branek. Místo něj si odbyl další premiéru v jabloneckém dresu Kanakimana.

Gólová přestřelka ale znovu pokračovala i po přestávce. Kratochvíl vybídl gestem Pleštila k pohybu za domácí obranu, jablonecký odchovanec to pochopil, rozeběhl se a pak dobrou přihrávkou našel ve vápně nekrytého Martince, který srovnal na 3:3!

Jablonec dále dostal výhodu při rychlém brejku, když Kanakimana vysunul na půlce Chramostu, ten ale s kličkami na obránce Igoha bohužel nevyzrál. Slavia se ale tlačila dál za další vedoucí brankou, Jurečka hlavičkoval prudce o zem, ale jen mimo jablonecké tyče. Trenér Trpišovský vyslal na hřiště další trojici střídajících hráčů. Van Buren prudkou přihrávkou na malém vápně vybídl ke skórování Chytila, ale tomu byla jablonecká branka malá.

Přes sedmnáct tisíc diváků se sedm minut před koncem marně dožadovalo penalty. Jablonečtí hráči bojovali nadoraz, Martince už v závěru chytaly křeče víc a víc, až musel být ze hry stažen. Minutu před koncem měl Jablonec i štěstí, po domácím rohovém kopu hlavičkoval do tyče Tijani! Náš tým musel v Edenu přečkat i dlouhé sedmiminutové nastavení. V jeho poslední minutě ale bohužel o skvělou remízu přišel po rohovém kopu, který prodloužil Oscar na volného Jurečku, který kolenem rozhodl o naší trpké porážce 3:4.

SK Slavia Praha – FK Jablonec 4:3 (3:2)

Branky: 3. a 11. Wallem, 24. a 90.+7 Jurečka – 5. Čanturišvili, 14. Chramosta, 48. Martinec.
Rozhodčí: Starý – Kubr, Machač – Volek (video).
ŽK: Holeš, Tijani, Schranz – Kratochvíl, Hanuš, Nebyla.
Diváci: 17 202.

Slavia: Mandous – Masopust (65. Schranz), Ogbu, Holeš – Douděra (82. Tomič), Oscar, Ševčík, Wallem (65. Zmrzlý) – Provod (65. Van Buren) – Chytil (78. Tijani), Jurečka. Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hanuš – Štěpánek (59. Houska), Tekijaški, Polidar – Černák (46. Kanakimana), Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili – Martinec (84. Hübschman) – Pleštil (69. F. Souček), Chramosta (69. Drchal). Trenér: Látal.

Item 1 of 4

Chramosta: Po zápase bylo zklamání, ale jsem na celý tým hrdý

Tři branky na půdě soupeře, přesto ani tento počin nestačil na ligové body. Útočník Jan Chramosta přispěl ke gólové přestřelce jedním gólem. Po zápase chválil tým a viděl pozitiva.

Honzo, jak jsi viděl gólovou přestřelku s hořkým koncem pro naše barvy?

Jsem na nás hrdej. Myslím si, že jsme se Slavie vůbec nezalekli a měli s námi dost problémů. Hodně dlouho jsme tu sahali po bodu. Bohužel, nakonec to skončilo nejhorším možným způsobem, když jsme inkasovali z posledního možného rohového kopu. Proto teď u nás převládá samozřejmě zklamání.

Diváci se bavili od samého začátku, během pětadvaceti prvních minut padlo hned pět branek!

Začátek byl fakt blázinec. To jsem jako fakt nezažil, bylo to nahoru dolů. Oba týmy byly nebezpečné, až pak se to trochu uklidnilo. V kabině jsme si řekli, že se s nimi dá hrát. Osahali jsme si to, povedl se nám i nástup do druhé půle a vyrovnali jsme na 3:3. Poté Slavie převzala iniciativu. Lítaly nám tam nějaké balony. Dlouhou dobu jsme měli i štěstí. Ale zasloužili jsme si ho, byli jsme obětaví, hráli jsme jeden za druhého. Měli jsme tam i nějaké nebezpečné situace, které jsme bohužel nedotáhli. Škoda až té poslední situace.

Může vás i přes porážku povzbudit takový výkon s aspirantem na titul?

Hlavně nám neuškodí. Ale ono je to ošidné, možná mi bylo minule líp, když jsme tu prohráli 1:5 než teď prohrát gólem v sedmé minutě nastavení. Musíme si z toho vzít to dobré a připravit se na příští týden. Ale s Budějovicemi to bude úplně o něčem jiném.

Na podzim jsme měli problémy s produktivitou, dnes hned tři góly na půdě soupeře.

Tohle je určitě také pozitivum. Nepamatuju si tým, který by dal na Slavii tři góly. Oni vždy minimálně inkasují a mají jednu z nejlepších obran v lize. Tři góly svědčí o tom, že kvalitu máme a góly jsme schopni dávat.

Jenže když už třikrát skórujeme venku, o to víc mrzí, že z takového zápasu nemáme nakonec ani bod.

Je to hrozný. Osobně jsem tu uhrál jen jednu remízu 3:3. Když jsem dneska koukal v 90. minutě na světelnou tabuli, tak jsem si na to vzpomněl, byl to asi můj první zápas na Slavii. V tu dobu jsem si říkal, kéž bychom to zopakovali i dnes. Ale bohužel. Je potřeba se z toho teď oklepat, vzít si z toho to pozitivní a připravit se na Budějovice.

Petr Majer odešel do fotbalového nebe

V pátek 12. ledna 2024 nás zasáhla velmi smutná zpráva. Navždy nás opustil ve věku nedožitých 80 let Petr Majer, bývalý hráč, trenér a duše jabloneckého klubu. Vzpomínku na skvělého útočníka, později trenéra a funkcionáře klubu sepsal Jaroslav Hrabák.

Odchovanec Bíliny byl v širší nominaci mládežnické reprezentace a zcela logicky skončil v dresu Teplic. Na vojnu narukoval do Písku, ale brzy si tehdy výborná Dukla Tábor zařídila jeho převelení do týmu, který s Majerem na hřišti dokázal i Jablonci ve druhé lize nastřílet šest gólů, však na to ještě dnes gólman Jirka Zemler nerad vzpomíná. S Petrem Majerem hrál v útoku tehdy stříbrný „Chilan“ Jozef Stibrányi a pozdější kanonýři Sparty Vladimír Kára, či Teplic Julius Kantor.

Nezapomenutelný pan Polák však cestu do Tábora znal a mladého rychlonožku Petra přesvědčil, že jablonecký dres je pro něho ten nejhezčí. Pravé křídlo, rychlík, jehož úniky přiváděly zaplněnou Střelnici ze sedadel, to byl Petr Majer. Po skončení hráčské kariéry si vzal Petra pod ochranná křídla Olda Kyloušek, jeden z vedoucích činovníků ve fotbale na Střelnici, ale také náměstek v závodě LIAZ.

Fotbalové znalosti tak Petr uplatňoval i mimo zelený obdélník. Když potřeboval fotbalový tým ze Střelnice nutnou rekonstrukci, dostal Petr úkol: najdi nám mladé talenty! Petr vyrazil do kraje a kromě jiných se zasloužil o příchod Míly Denka, který po krátkých službách v Jablonci přestoupil do Sparty, kde se stal oporou v útoku. Nebo Aleše Češka, kterého bystré Petrovo oko zaregistrovalo v Dukle Písek. Prostě Petr Majer celý svůj život žil jabloneckým fotbalem, kterému nejprve na hřišti a později i mimo hřiště odvedl doslova vše, a to doslova do svých posledních dnů. Nebyl sám, kdo přišel do Jablonce za fotbalem, kdo v Jablonci zdomácněl, založil rodinu a stal se pravověrným Jablonečákem.

Petře, za vše, co jsi pro jablonecký fotbal udělal, za to, jak jsi jabloneckým fotbalem doslova žil, se těžko hledají slova stejného kalibru. Čest Tvojí památce – a díky!

Zimní příprava A týmu

Zimní přípravu jsme tradičně absolvovali v úvodní části v domácích podmínkách, herní soustředění pak v zahraničí.

Úvodní fázi zimní přípravy naplánovali trenéři v Jablonci nad Nisou, kdy se pracovalo na kondiční stránce. Běhalo se v terénu, na hřišti a pracovalo se více v posilovně. Ve vyšší zátěži se odehrály také čtyři přípravné zápasy. "Hráč i během zápasu dojde do únavy a je to o tom se s tím poprat. Na každého únava působí jinak a když se dojde do koncovky zápasu, tak potom dochází na morální síly, když je mužstvo pod únavou. I to bylo záměrem vidět hráče pod únavou a jak jsme na to připraveni a jak hráči dokáží pracovat," říká trenér Radoslav Látal.

V České republice jsme odehráli čtyři přípravné zápasy. Detaily jednotlivých zápasů zobrazíte kliknutím na odkazy níže.
FK Varnsdorf - FK Jablonec 2:0 (1:0)
KS Karkonosze - FK Jablonec 1:6 (0:3)
FK Viktoria Žižkov - FK Jablonec 5:3 (2:1)
FK Velké Hamry - FK Jablonec 2:5 (0:1)

Po těchto čtyřech duelech jsme vyrazili na herní soustředění. Po letech strávených v Portugalsku a následně ve Španělsku jsme letos sáhli ke změně a odcestovali jsme do Turecka do oblasti Antalya.

Významný podíl na uspořádání herního kempu v Turecku má společnost Capelli Sport, která je naším dodavatelem sportovního vybavení a oblečení. Přímo na místě v Turecku byl s námi Halil Özcelik, Business Development Manager ve společnosti Capelli Sport, který je s naším klubem spojený od začátku naší vzájemné spolupráce. Pomáhal nám na místě organizačně řídit herní kemp a byl v úzkém spojení s agenturou, která nám zajišťovala soustředění a přípravné zápasy. Za to patří nejen Halilovi, ale celé společnosti Capelli Sport velké díky, že nám pomohli v rámci silného partnerství uspořádat nadstandardní herní kemp.

Poděkování patří také vedení a personálu hotelu Titanic Mardan Palace, kde měl náš tým zázemí na herním soustředění. Mohli jsme se tak spolehnout na kvalitní ubytování, výborné podmínky pro regeneraci a posilovnu, kvalitní stravování a vlastní fotbalové zázemí na nejvyšší úrovni. Děkujeme za vstřícný přístup a pohostinnost při našem premiérovém pobytu v tomto hotelu.

Zápasy na soustředění v Turecku:
FK Jablonec - Gol Gohar Sirjan FC 1:0 (0:0)

SPECIÁLNÍ AKCE NA ZÁPAS

Během utkání proti SK Dynamo České Budějovice jsme pro vás připravili speciální slevu na zimní sortiment!
S jednorázovou slevou 20% můžete nakupovat zimní čepice, deky a další, a to přímo v našem fanshopu!

Stavte se před nebo během zápasu v naší prodejně na Střelnici a udělejte si radost.

NOVÁ ŠÁLA FKJ

NOVÁ ŠÁLA V PRODEJI!

Za 250 Kč pro vás máme v nabídce novou šálu FK Jablonec. Z jedné strany ji zdobí název klubu FK Jablonec, na druhé straně pak nápis Jablonečáci.

POVLEČENÍ 23/24

POVLEČENÍ FKJ 2023/24

Není nic lepšího než usínat ve svých oblíbených barvách. V nabídce máme povlečení s motivy dresů ligového ročníku 2023/24. Cena je 1500 Kč.