JABLONEC x BOHEMIANS

12. KOLO, STADION STŘELNICE

Dalším domácím soupeřem je Bohemka

Po reprezentační přestávce pokračuje FORTUNA:LIGA 12. kolem. Její program uzavře večerní souboj na Střelnici, v kterém poměříme síly s Bohemians Praha 1905.

V Ďolíčku bylo v létě co slavit, podceňovaný tým v loňské sezoně překvapoval a díky senzačnímu čtvrtému místu se po 36 letech znovu podíval do fotbalové Evropy. Velkou zásluhu na tomto úspěchu má kouč Veselý, který Bohemians převzal v polovině předminulé sezony, „Klokany“ vyvedl z ošidné baráže až k loňskému úspěchu. Cílem letošní Bohemky, je ukázat, že uplynulý ročník nebyl jen ojedinělým výstřelem. „Z nároků neslevíme. Toužíme se zlepšovat. Ale když jsem v létě sledoval, co se dělo v jiných klubech, připadalo mi to jako jaderné zbrojení. I proto by byl pro nás úspěch, kdybychom obhájili šestku. Konkrétní místo ale vyhlašovat nechci. Principem sportu je skončit co nejvýš,“ nechal se slyšet na startu nové sezony kouč Bohemians. Jeho tým v létě posílil o zkušené hráče Roberta Hrubého a Matěje Hybše. Dále pak dorazili hradečtí hráči - záložník Smrž a brankář Reichl. Ze Sparty přišel formou hostování útočník Kozák.

Los předkola Konferenční ligy byl pro Pražany ale nemilosrdný, z možných soupeřů dostali toho nejtěžšího v podobě norského Bodo/Glimt. Porážky 0:3 a 2:4 pak znamenaly rychlý konec v toužené Evropě. Klokanům se na začátku sezony nevedlo dle představ ani v lize, soutěž sice odstartovali šťastnou výhrou 1:0 v Pardubicích, ale na domácí výhru čekali až do 6. kola proti Hradci Králové. Vršovičtí fotbalisté ale letos nemají vyrovnané výkony a výsledky jako loni, dokáží například otočit zápas s Olomoucí na 3:2, ale také dokáží prohrát 0:3 v Českých Budějovicích. I proto se po jedenácti odehraných kolech nacházejí přesně ve středu ligové tabulky, na osmém místě jsou díky čtrnácti získaným bodům.

Jablonci patří až čtrnáctá pozice s pouhými osmi body a těsným náskokem na předposlední Karvinou a Zlín. Před reprezentační pauzou se ale Jablonec prezentoval zlepšenými výkony, doma porazil 2:0 Slovácko a pak v zajímavém zápase těsně podlehl favorizované Plzni 2:3. V reprezentační pauze pracoval Látalův tým na dobití baterek a zdravotním stavu marodů.

42. vzájemný duel mezi těmito soupeři se odehraje na jablonecké Střelnici. Jablonec zvítězil 22x, soupeř 9x a zbylých 10 zápasů skončilo remízou. Klokanům máme z loňské sezony co oplácet, Bohemka zvítězila na Střelnici 3:0 a v jarní odvetě v Ďolíčku 4:1.

JABLONEC HASIČŮM

Projekt Jablonec hasičům vznikl v roce 2015 jako forma veřejného poděkování profesionálním a dobrovolným hasičům z našeho regionu za každodenní obětavou a náročnou práci pro veřejnost. Všichni si uvědomujeme, jak důležití hasiči pro nás všechny jsou a zaslouží si za to velký obdiv.

A právě na utkání FK Jablonec – Bohemians Praha 1905, které se odehraje v neděli 22. října od 18:00 na jablonecké Střelnici, jsme pozvali prostřednictvím Hasičského záchranného sboru (HZS) Libereckého kraje profesionální i dobrovolné hasiče s rodinami, aby si s námi užili příjemné odpoledne a my jim mohli společně s fanoušky poděkovat.

Samotný projekt by nemohl být realizován bez součinnosti s krajským ředitelstvím Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. „Vítám každou možnost naši dobře odváděnou práci pro pomoc druhým prezentovat na veřejnosti. Těší mne, že se lidé o velmi náročnou práci hasičů, napříč všemi oblastmi, zajímají. A vzájemné propojení sportu s hasiči patří k sobě, je to součástí naší fyzické přípravy, je to součástí i psychohygieny hasičů po náročných zásazích. Uvítal jsem proto možnost navázat na tradici vzájemné spolupráce FK Jablonec a hasičů libereckého kraje, kterou přerušila pandemie covidu. Věřím, že se tradice vzájemné spolupráce obnoví a budeme ji moci rozvíjet i do budoucna,“ říká k projektu Jablonec hasičům ředitel HZS Libereckého kraje Jan Hadrbolec.

Abychom mohli hasičům, profesionálním i dobrovolným, poděkovat přímo při ligovém utkání na Střelnici, pozvali jsme je i s rodinami na zápas proti Bohemians Praha 1905. „Oslovili jsme prostřednictvím HZS sbory dobrovolných hasičů a profesionální jednotky v kraji, abychom je pozvali na zápas a mohli jsme jim spolu s fanoušky poděkovat za jejich obětavou službu veřejnosti,“ říká k myšlence projektu tiskový mluvčí FK Jablonec Martin Bergman.

V rámci spolupráce s hasiči navštívil náš ligový tým stanici HZS v Jablonci nad Nisou. Hráči a členové realizačního týmu si mohli vyzkoušet některé činnosti, které hasiči dělají v rámci odborné a fyzické přípravy. A celkově nahlédli více za oponu stanice profesionálních hasičů a jejich činnosti. „Měli jsme možnost nahlédnout blíž do prostředí hasičů a jejich práce. Už dřív jsem měl k hasičům velký respekt, ale po osobní zkušenosti se to ještě více umocnilo,“ sdílí své dojmy z návštěvy stanice záložník David Houska. „Přemýšlel jsem nad tím, jaké to musí být, když se rozezní poplach a co následuje pak. Musí to být strašně zvláštní pocit, i když oni jako profesionální hasiči to berou asi jinak a jsou zvyklí. Ale od té chvíle, co je poplach, tak se převléknout, vše zkontrolovat, nasednout a jet k zásahu, tak je zážitek to vidět v jaké rychlosti se to odehrává, aby mohli pomoct co nejrychleji,“ dodává David Houska.

Na stanici náš tým provedl ředitel Územního odboru Jablonec nad Nisou Jan Havel. Ten se ještě v minulosti projektu účastnil jako řadový hasič a má na něj jen dobré vzpomínky. „Moc mě těší, že nejenom veřejnost, ale i sportovní organizace jako je FK Jablonec, vnímají naší práci velmi pozitivně, vidí nás aktivně a profesionálně všude tam, kde jsme třeba. Již při minulé akci, které jsem byl tehdy aktivním účastníkem, se předzápasový program určený především pro děti, velmi povedl a měl mnoho pozitivních ohlasů přímo na místě u dětských návštěvníků. Preventivně výchovná činnost zaměřená na mládež je velmi důležitou součástí naší práce a skvělá investice do budoucnosti,“ vyjmenovává klady projektu Jan Havel.

A právě pro děti bude připravena hasičská fanzona, která se na Střelnici otevře již v 15:00. Děti i dospělí uvidí nejnovější zásahovou techniku HZS Libereckého kraje, budou k vidění speciální vozidla, která hasiči používají pro zdolávání nepřístupného terénu, což je tady u nás na severu Čech velmi běžné. A na místě bude také kynologický vůz, který má Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje k dispozici pro své pátrací psy, kteří se využívají pro vyhledávání osob při přírodních katastrofách. A pro děti bude také připraven stan s preventivní a výchovnou činností, aby se děti více seznámily s prací hasičů a věděly co dělat, když je potřeba pomoc hasičů. „Prevence je pro nás velmi důležitá, je to součást naší každodenní práce. Ať již se jedná o prevenci před požáry, nehodami či jinými mimořádnými událostmi, ale též i z pohledu chování dětí i dospělých při těchto událostech. Máme mnoho příběhů, kdy život dospělého člověka zachránily děti, protože dobře věděly, jak se mají zachovat. Proto i tato společná akce může nabídnout zajímavé setkání a propojení sportovně založených dětí a dospělých s námi, profesionálními i dobrovolnými hasiči Libereckého kraje,“ říká krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec.

V rámci každého projektu Jablonec hasičům jsme vybrali některé příběhy hasičů z řad profesionálních nebo dobrovolných jednotek a přiblížili je více veřejnosti. A právě kynologům HZS Libereckého kraje věnujeme speciální péči v tomto pokračování projektu Jablonec hasičům. Představíme si dva kynology z Jablonecka, kteří mají za sebou i mezinárodní mise s USAR týmem (Urban Search And Rescue) a patří tak mezi elitu v tomto odvětví při vyhledávání osob. Kynologové Pavel Viták a Václav Vančura nám poodhalí, jak vypadá příprava psů se speciálním výcvikem a jaké zkušenosti a poznatky si přivezli z misí v Bejrútu po výbuchu nebo v Turecku po zemětřesení.

Fotbalisté Jablonce na návštěvě u hasičů

V roce 2020 otřásl přístavem v Bejrútu mohutný výbuch, který si vyžádal přes 200 obětí, v únoru 2023 pak Turecko a Sýrii zasáhlo ničivé zemětřesení, které připravilo o život více jak 53 tisíc obyvatel. Turecké zemětřesení zasáhlo také našeho bývalého hráče Matěje Hanouska, který se naštěstí s rodinou stihl dostat z nejhoršího.

U obou těchto tragických událostí byl český USAR (Urban Search And Rescue) tým, tedy tým záchranářů, který vyhledává osoby v sutinách zřícených budov. Kynolog Václav Vančura byl na misi v Bejrútu, Pavel Viták zažil zahraniční misi v Turecku.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje se může pyšnit řadou významných a zkušených hasičů. My jsme pro vás vybrali příběhy dvou kynologů, kteří mají velmi blízko k Jablonci nad Nisou a uvidíte se s nimi také v neděli na Střelnici. Děkujeme vám, že vás máme a že patříte ke špičce v mezinárodní pomoci tam, kde je to potřeba.

Kynologové Pavel Viták a Václav Vančura pomáhají i v zahraničí

Slovácko jsme doma porazili 2:0!

Čekání na první ligovou výhru v novém ročníku FORTUNA:LIGY je konečně u konce. Jablonec v 10. kole porazil po zodpovědném výkonu Slovácko 2:0 góly útočníků Chramosty a Krulicha z první půle.

Trenéru Látalovi se příliš nesplnilo přání o uzdravení některých hráčů, proti Slovácku totiž stále chyběli v nominaci odchovanci Černák s Pleštilem, přibyl k nim navíc i Daniel Souček a kvůli karetnímu trestu nemohl nastoupit ani Filip Souček. Od úvodních minut tak dostal prostor například Martinec a Štěpánek, v útoku pak nastoupil od začátku v lize prvně útočník Krulich.

Slovácko v úvodu kopalo dvě standardní situace poblíž našeho vápna, nenaložilo s nimi ale ideálně. Po deseti minutách hry se tedy prosadil Jablonec po své pravé straně, odkud Tchanturishvili našel ve vápně útočníka Chramostu, který si zpracoval míč a pravačkou poslal Jablonec do vedení 1:0!

Hosté mohli po pěti minutách srovnat skore, Vecheta zpětnou přihrávkou našel v našem vápně Trávníka, který naštěstí minul branku zhruba o metr. Radovat se tak mohli znovu Jablonečtí, z pravé strany přihrál tentokrát Štěpánek přesně do vápna útočníkovi Krulichovi, ten si také míč zpracoval a prostřelil Heču na 2:0! Pro mladého osmnáctiletého útočníka šlo o první ligový start v dresu Jablonce, který si hned okořenil i premiérovým gólem!

Ve 33. minutě pustil chytře míč za sebe Krulich a vyslal tak do šance Chramostu, jenže ten v tutovce zklamal a zakopl. Jablonec využíval volných prostorů, předváděl zajímavé kombinace a na Střelnici bylo rázem čemu tleskat. Pět minut před poločasem mohlo být naše vedení ještě vyšší, Tchanturishvili přihrál do vápna Krulichovi, který ani nadvakrát nepřekonal brankáře Heču!

Vzápětí Tchanturishvili napřáhl před hostujícím vápnem a donutil Heču k parádnímu zákroku a tygřímu skoku k tyči a tak se do kabin odcházelo s dvoubrankovým náskokem domácích.

Trenér Svědík o poločase reagoval dvojím střídáním a na pažit vyslal Reiberka a Ciciliu. Jako první zakončoval opět jablonecký Krulich, z úhlu ale scházela větší razance. Pak pálil vysoko na jižní tribunu Chramosta. V 54. minutě Štěpánek vysunul do samostatného nájezdu Chramostu, jenže ten tváří v tvář gólmanovi nastřelil jen tvář brankáře Heči!

Jako tank si počínal mladý Krulich půl hodiny před koncem před brankou soupeře, jenže s kličkami to přehnal a nakonec pálil mimo. V 61. minutě padal k nohám Kratochvíla sražený vysoký míč v šestnáctce, jablonecký záložník pálil z voleje, ale vzdálenější tyč minul. O chvíli později vyprášil rukavice Heči ranou Krulich.

Slovácko začalo kroužit kolem jabloneckého vápna až dvacet minut před koncem, do vyložené šance se však nepropracovalo. Až deset minut před koncem Jablonečtí nepokryli rozehrávku rohového kopu, ale Vecheta hlavičkoval nad Hanušovo břevno.

Jablonec si závěr utkání pohlídal a dočkal se první ligové výhry v sezoně!

FK Jablonec - 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

Branky: 10. Chramosta, 20. Krulich.
Rozhodčí: Volek - Hurych, Pochylý - Starý (video).
ŽK: Chramosta, Hanuš - Doski, Cicilia, Heča, Vecheta, Valenta, Svědík (trenér).
Diváci: 2642.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški, Martinec, Hurtado - Štěpánek, Houska (81. Hübschman), Kratochvíl, Polidar - Čanturišvili (89. Náprstek), Krulich (74. Drchal), Chramosta (74. Jovovič). Trenér: Látal.

Slovácko: Heča - Sinjavskij, Daníček, Kadlec, Kalabiška (46. Reinberk) - Havlík (68. Valenta), Trávník - Doski, Holzer (46. Cicilia), Petržela (68. Juroška) - Vecheta. Trenér: Svědík.

Item 1 of 4

Souboj v Plzni přinesl velké drama

Zápas plný zvratů odehrál Jablonec na půdě favorizované Plzně. Za Jablonec se opět trefili útočníci Krulich s Chramostou, jenže ani to nakonec nestačilo. Jablonec podlehl Plzni 2:3.

Trenér Látal ponechal totožnou základní jedenáctku, které v minulém kole po dobrém výkonu porazila Slovácko. Ze zdravotních důvodů dále chyběli na soupisce Černák, Pleštil, oba Součkové a Náprstek.

Jablonec začal dobře a zahrozil hned ve druhé minutě po rohovém kopu Tchanturishviliho, míč tečoval na bránu Kratochvíl, brankář Staněk ho stačil vyrazit, dorážku z dobré pozice pak napálil stoper Tekijaški na tribunu Doosan arény.

Po čtvrthodině hry poprvé zasahoval i náš gólman Hanuš, který s problémy nadvakrát likvidoval štiplavý pokus Šulce u tyče. V 21. minutě však po rohovém kopu Plzně Štěpánek ve snaze odkopnout míč kopl zezadu do Traoreho a sudí Berka ukázal na penaltový puntík. Pokutový kop pak bez problémů proměnil Jirka a poslal Viktorii do vedení 1:0.

Jablonec měl náznak šance, jenže Chramosta v těžké pozici vysoko překopl. Na opačné straně hřiště váhal s rozehrávkou náš gólman Hanuš a měl štěstí, že presující Západočeši nevytěžili z této situace víc. Vzápětí si Chramosta skvěle doběhl a zpracoval v rychlosti dlouhý balon za obranu, přihrál Štěpánkovi, který ideální moment k zakončení prováhal, přesto stihl poslat k penaltovému puntíku přízemní míč, který si zpracoval útočník Krulich a srovnal na 1:1!

O tři minuty později skvěle přečetl hru ve středu hřiště Martinec, vystoupil s míčem a přihrál do běhu Chramostovi, ten parádní střelou přes gólmana do horního prostoru branky obrátil stav na 1:2!

Vzápětí pálil z dálky k tyči Šulc, ale stoper Hurtado hlavou vyrazil míč do bezpečí. Ve 38. minutě kopali domácí standardní situaci, Mosquera míč parádně zakroutil míč do šibenice jablonecké branky a srovnal na 2:2!

Záhy se po zaváhání jablonecké obrany mezi našimi stopery prosmýkl útočník Vydra, ale jeho samostatný nájezd bravurně zneškodnil brankář Hanuš! Ve 43. minutě strčil ve vápně Durosinmi bez balonu do Martince, rozhodčí Berka si tohoto přestupku nevšiml a Vydra brzy potom dorazil do sítě míč po přihrávce Traoreho. Branku Viktorie však sudí Berka zrušil po kontrole u VAR a tak se po zajímavém průběhu odcházelo do kabin za stavu 2:2.

Jenže Jablonec vůbec nezachytil nástup do druhého poločasu, v desáté vteřině druhého dějství Durosinmi hlavou sklepl míč Vydrovi, který přesnou střelou k tyči tentokrát už poslal Viktorii do vedení 3:2!

V 66. minutě napálil z voleje Durosinmi záda bránícího Štěpánka. Jablonec nerezignoval a zkoušel něco vymyslet i směrem dopředu. Polidar ale pálil zbytečně ukvapeně a nepřesně, ač měl v dobrém náběhu Chramostu. Přes bránící hráče neprošlo zakončení Štěpánka ani Tchanturishviliho.

V 73. minutě došlo na hranici domácího vápna ke zranění brankáře Staňka po kontaktu se střídajícím útočníkem Drchalem. Stadionem zavládlo ticho, když se plzeňský brankář vůbec nehýbal. Staněk byl po ošetření odvezen do nemocnice. Doufejme, že brankář Plzně bude v pořádku. Zranění si odnesl také zranění v oblasti kolene a bude Jablonci nějakou dobu chybět.

Domácí se z nehezkého momentu oklepali. Devět minut před koncem mohl jejich vedení pojistit střídající Chorý, který centrovaný balon prsy sklepl těsně mimo naši tyčku! Neprosadil se ani Šulc, který zblízka nadvakrát neprostřelil Hanuše. Domácí se drželi za hlavu znovu v 88. minutě, Jirka našel ve vápně zcela volného Durosinmiho, který neuvěřitelně minul odkrytou branku!Vzápětí hasil další požár v jabloneckém vápně brnakář Hanuš, který zmařil šanci opět Durosinmiho.

Plzeň se nakonec radovala z těsného vítězství 3:2 i proto, že v osmé minutě nastavení přestřelil zblízka domácí břevno stoper Tekijaški!

FC Viktoria Plzeň – FK Jablonec 3:2 (2:2)

Branky: 22. Jirka z pen., 38. Mosquera 46. Vydra – 30. Krulich, 34. Chramosta.
Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Leška – Kocourek (video).
ŽK: Durosinmi, Mosquera, Šulc, Bakoš (asistent trenéra) – Hurtado, Kratochvíl, Látal (trenér).
Diváci: 8 505.

Plzeň: Staněk (78. Tvrdoň) – Dweh, Hranáč, Jemelka – Jirka, Traoré (64. Chorý), Kalvach, Mosquera (78. Cadu) – Šulc – Vydra (64. Bucha), Durosinmi (90.+6 Kopic). Trenér: Koubek.

Jablonec: Hanuš – Tekijaški, Martinec, Hurtado – Štěpánek, Houska (90.+3 Alégué), Kratochvíl, Polidar – Čanturišvili, Chramosta – Krulich (66. Drchal, 82. Jovovič). Trenér: Látal.